Přejít na hlavní obsah

Poznejte spolužáky i Brno na Prvákovinách

Studentští průvodci vezmou nováčky na fakulty i do menz a ukážou, kde se jde ve městě dobře najíst a napít.

Pro každého nového studenta jsou první dny na univerzitě ty nejtěžší, ale zároveň nabité novými zážitky, seznamováním se spolužáky a neznámým městem. Pro ty, kteří začátek vysokoškolského života nechtějí podcenit, připravuje Kariérní centrum Masarykovy univerzity už podeváté tradiční akci s názvem Prvákoviny. Letos se konají ve čtyřech termínech, z nichž první připadá už na 1. a 2. září. Informace o přihlášení, ubytování a programu jsou na oficiálních stránkách.

Dvoudenní program je plný her a informacemi nabitých přednášek. Zkušení studenti uvedou prváky do tajů informačního systému (IS), vysvětlí jak se neztratit ve spleti školních povinností, nabídce zajímavých kurzů či jak úspěšně proplout studiem až k bakalářce a státnicím.

„Nejvíc pro mě byl přínosný rychlokurz ISu. Přestupovala jsem z jiné školy, kde tak propracovaný systém nebyl, a opravdu jsem potřebovala zaučit,“ říká účastnice Prvákovin Karolína Bělohlávková.

Za dobu existence Prvákovin už organizátoři vědí, které informace jsou pro nováčky nejpodstatnější. „Program je vytvořen tak, aby byl pro studenty zajímavý a co nejvíce obohacující. Nechceme je pouze zahlcovat novými informacemi o vysoké škole. Chceme, aby se bavili a seznamovali s lidmi, se kterými budou sdílet přednáškové auly a stoly v menze,“ vysvětluje Dana Fráňová z organizačního týmu. Hlavní přínos pro prváky vidí v tom, že se nováčci všechno dozvědí přímo z úst studentů, kteří si všemi studijními úskalími prošli před nimi.

Starší studenti pomohou těm novým také s orientací ve škole – v programu je i prohlídka dané fakulty a jejího okolí. „Na fakultě informatiky ukážeme studentům podniky kolem školy, kde se dá najíst i napít. Projdeme nejbližší menzy, památky v okolí, velká náměstí, park, nemocnici, kino nebo divadlo, ale také dopravní podnik a budovy ostatních fakult,“ objasňuje student informatiky Jaroslav Čechák, který bude nově příchozí provázet.

Nejlehčí cesta jak poznat nové kamarády
Součástí programu Prvákovin jsou i seznamovací hry s novými spolužáky. Večer studenti vyrazí do některého z brněnských barů spolu s lektory a budou se socializovat ve víru velkoměsta. Účastníci tak poznají pověstný vysokoškolský noční život dřív než jejich spolužáci.

Na Prvákovinách se nově příchozí dozví i to, co všechno se dá v Brně mimo školu dělat a kde se dá trávit volný čas, pokud při studiu zbyde. „Ukážeme účastníkům centrum Brna a dostanou od nás spoustu rad, kde dobře vaří, kam můžou zajít na pivo, která jsou dobrá divadla, kde můžou dělat jaké sporty,“ vypočítává student politologie Vojtěch Kyselý, který se Prvákovin před dvěma lety sám účastnil a letos bude provázet po fakultě sociálních studií.

„Prvákoviny pro mě byly super hlavně proto, že jsem nikdy dřív v Brně nebyla. Díky tomu, že centrum města je poměrně malé, jsem se v něm naučila rychle orientovat. Pro studenty mimo Brna je to super akce,“ pochvaluje si loňská účastnice Markéta Turková.

Hlavní novinky