Přejít na hlavní obsah

Začínající vydavatel: Chceme překonat bariéry mezi lidmi

Student Martin Toman založil vydavatelství, aby pomohl mladým autorům.

Martin Toman na autorském čtení.

Martin Toman studuje práva na Masarykově univerzitě, jeho velkým koníčkem je ale literatura. S cílem podpořit začínající spisovatele proto založil vydavatelství Backstage Books.

„Chci dát šanci mladým autorům, aby mohli svobodně publikovat,“ vysvětluje Toman, který sám píše, a proto ví, jak složité je prosadit se na knižním trhu. „Mám upřímně rád literaturu, knihy a příběhy, ale bez pozlátka, kterým někteří tvůrci, teoretici a intelektuálové stavějí kolem literatury ohradu,“ říká Toman, co ho vedlo k tomu, aby Myšlenka poskytnout svobodný tvůrčí prostor zejména začínajícím autorům se v Tomanově hlavě zrodila počátkem roku 2013.

Na vydání v Backstage Books právě čekají dvě knížky. Jedna je těsně před pomyslnou cílovou rovinkou, na druhé se ještě pracuje. První titul už ve vydavatelství vyšel, jmenuje se Modemoiselle Kunda a jeho autorkou je studentka psychologie na Masarykově univerzitě Jolana Ševčíková.

S knížkami a příběhy chodí přímo za lidmi

Toman spolupracuje s mnoha talentovanými studenty Masarykovy univerzity, kteří se podílí i na dalších aktivitách vydavatelství, jimiž jsou například autorská čtení v domovech důchodců, na základních školách či v nemocnicích. On sám se k autorskému čtení dostal nedávno. „V listopadu mi vyšla v literárním časopise Lžička v šuplíku ukázka z mé připravované knihy V mlhách. Domluvil jsem se s Monikou Holoubkovou a Mirkou Tichou, studentkami knihovnictví, že při té příležitosti uspořádáme literární čtení v rámci jejich projektu Autorské čtení na filozofické fakultě. Byla to pro mne zlomová zkušenost,“ hodnotí Toman.

Spolu s Holoubkovou a Tichou se dohodli na pravidelném čtení v domovech seniorů či dětem. Čtení v letošním jarním semestru se odehrály pod hlavičkou festivalu I kráva má svou knihu, který vyvrcholil v polovině května. „Aktuálně se chystáme zapustit kořeny i v Olomouci, kde by několik dobrovolníků z řad studentů chodilo číst dětem,“ plánuje Toman. Olomoucká a další čtení v Brně už ale bude pořádat přímo Backstage Books.

Ve vydavatelství se v prázdninového režimu, kdy se tolik autorských čtení nekoná, chystá také vydání audioknihy s pohádkami pro děti. „Naše první knížka toho typu budou Pohádky z vykotlaného dubu od Mirky Famfulíkové. Audioknihu bychom pak chtěly dávat dětem na brněnské onkologii zdarma. Není nám lhostejné, že musí podstoupit tak velkou zkoušku života už v útlém věku a chceme jim aspoň na chvíli dát zapomenout,“ říká student práv.

S projektem vydavatelství, které financuje z vlastní kapsy, Toman loni získal ocenění, třetí místo v soutěži pro začínající podnikatele s názvem Rozjezdy roku. „Bez tak silného impulsu bych nikdy nezačal svoje představy přetvářet v konkrétní činy,“ přiznává Toman.

Hlavní novinky