Přejít na hlavní obsah

Musím pracovat v kanceláři, nebo můžu odkudkoliv?

Práce na dálku je stále populárnější. Proč to může být dobrá alternativu a jaká má úskalí?

Spousta vysokoškoláků dnes pracuje z domova nebo odjinud než z kanceláře. Finanční přivýdělek umí výrazně přilepšit tenkému rozpočtu, práce není fyzicky náročná a často se dá dělat od kuchyňského stolu nebo z postele. Je ale práce na dálku vhodná i pro dlouhodobější cestu? Dá se vůbec na plný úvazek pracovat bez kanceláře?

Jak tvrdí autor nedávno vydané knihy Práce na dálku Jason Fried, možné to určitě je, a rovnou v mnoha oblastech: od účetnictví, personalistiky, právních služeb, až po reklamu a média, o IT technologiích ani nemluvě. Nepopiratelnou výhodou pak je, že měřítkem hodnocení není čas odsezený mezi čtyřmi stěnami ve firemní budově, ale samotná práce, kterou odvedete. Nezáleží přitom, zda jste zrovna u babičky na chalupě nebo na cestách po Indonésii a zda jste vstávali před šestou ranní nebo dřeli přes noc.

Jak Fried navíc provokativně dodává ve svém TED talku, k čemu čekat například s vytouženým cestováním na důchod, když lze pracovat a u toho se pohybovat kdekoliv na planetě? Nemusíte se ale hned pouštět do extrému: možná jen hledáte, jak pracovat v různých prostředích a ne jen nudné šedi stereotypní kanceláře s věčným vyrušováním kolegů. Zároveň ale o práci a kariéru nechcete přijít. Nebo zvažujete freelancing, tedy práci na volné noze, při čemž se otázce odkud pracovat také nevyhnete.

Chce to rozhodně dobře položit základy: tedy vybudovat si vlastní pracovní systém, ve kterém to bude fungovat. Konkrétně řečeno, je nutné umět oddělit práci od zábavy a volného času, sladit se se zbytkem týmu (pokud pracujete v kolektivu), stejně jako je třeba zatočit s prokrastinačními návyky. Pro práci na dálku je určitě potřeba také mnohem větší sebedisciplína a motivace. To vše se dá ale s trochou úsilí překonat a vhodně nastavit.

Rušte mě podle mého plánu
Nespornou výhodou práce na dálku je i fakt, že vás u ní nikdo neruší, dokud vy sami nechcete – vy rozhodujete, kdy zapnete e-mail, zda zvednete telefon a jestli vyrazíte pracovat raději do rušné kavárny nebo tichých zákoutí knihovny. A plánované Skype hovory rozhodně nenaruší tvůrčí proces nebo soustředění tak často a neplánovaně, jako poklepání šéfa na rameno. Navíc si plánujete denní program podle sebe.

Jak upozorňuje autor knihy Práce na dálku, ani práce odkudkoliv mimo kancelář ale není čistým rájem na zemi: je třeba si totiž nastavit vlastní mantinely, abyste nepracovali příliš dlouho. Nebo abyste čas, který nemusíte strávit přesunem do práce, využili skutečně efektivně. Proto si najděte model, ve kterém se cítíte nejlépe, a který funguje na obě strany – pracovního i osobního života. Možná to bude dopoledne doma, odpoledne v coworkingovém centru. Nebo jednou týdně v kanceláři, podruhé ve škole mezi přednáškami a zbytek týdne v rodné vesnici bez nutnosti kamkoliv dojíždět. Nevýhodou je, že člověk klade mnohem větší nároky i na lidi okolo sebe, kteří se prostě občas musí smířit s tím, že člověk bude muset pracovat i v době, kdy se to zdá minimálně trochu divné až nevhodné.

A přestože se někdy tvrdí, že práce na dálku je masová realita velmi blízké budoucnosti, mějte na paměti, že jde stále o kompromis a pořád je to práce. A tu za vás ve výsledku nikdo neudělá, ať už jste kdekoliv.

Hlavní novinky