Přejít na hlavní obsah

Studovat v Brně bylo to nejtěžší a nejlepší rozhodnutí mého života

Abdullah Alyami ze Saudské Arábie má za sebou první rok na Lékařské fakultě MU a chystá se na druhák.

Abdullah Alyami, jednadvacetiletý student ze Saudské Arábie, se rozhodl splnit si svůj sen o zahraničním studiu právě v Brně. V létě úspěšně ukončil první ročník studia medicíny na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity.

I když mezi Abdulláhovými příbuznými nikdy nebyl žádný lékař, pro něj to byl sen už od dětství. Navíc se rozhodl, že studovat chce v zahraničí, a tak jeho kroky ve dvaceti letech vedly do Poděbrad, kde se rok účastnil přípravného programu pro cizince, kteří přicházejí studovat lékařství či jiné obory do České republiky. „Když jsem ukončil přípravné studium, vzali mě na lékařskou fakultu do Brna. Přijet studovat sem bylo to nejtěžší, ale i nejlepší rozhodnutí mého života," přiznává s úsměvem.

Studium v zahraničí je v mnohých ohledech náročné. „Nejdůležitější věc, kterou jsem se tady naučil, je uspořádat si čas. O medicíně se říká, že je tak časově náročná, že při ní není možné mít přátele a koníčky. Vůbec to není pravda, jen musíte mít disciplínu a s časem dobře nakládat," vyvrací Abdullah obvyklou fámu o medicích.

Univerzitu ani Brno by neměnil
I na studium v zahraničí jako takové nahlíží Abdullah po svém. Dle něj není jenom o poznávání nových lidí a cizí kultury, jak se obyčejně říká, ale spíše o poznávání sebe sama. „Studium v cizině lidi mění. Musel jsem se začít spoléhat jen sám na sebe v každičkém ohledu života," zdůrazňuje Abdullah.

Brněnskou univerzitu považuje za hodnou srovnání s evropskými velikány. „Masarykova univerzita je jedna z nejlépe vybavených univerzit, jaké jsem kdy viděl a objel jsem jich celou řadu, než jsem si vybral. Knihovny, laboratoře, menzy a univerzitní kampus, kde najdu vše potřebné. Učitelé jsou skvělí, své studenty motivují k tomu, aby je studium bavilo a dali do něj všechno," hodnotí Abdullah. Oceňuje i zdejší kreditový systém, který univerzity v Saudské Arábii nemají. Dle mladého medika jsou právě kredity dobrá motivace k tomu, aby studenti začali pořádně studovat už od prvního semestru.

Abdullah v září nastupuje do druhého ročníku. Kdyby se mohl rozhodnout znova, kam vyjet studovat, Brno by prý za žádné jiné evropské město neměnil. „Brno je krásné a zdejší přátelští otevření lidé dělají život tady ještě hezčím," usmívá se.

Hlavní novinky