Přejít na hlavní obsah

Studentské spolky dodají zážitky. Ukázaly se na FSS

Z desítek spolků na Masarykově univerzitě si vybere každý. Přidejte se.

Je čtvrtek, jedenáct hodin dopoledne a atrium fakulty sociálních studií se zaplňuje univerzitními spolky. Jejich zástupci sem přišli na Jarmark spolků představit nejen svoji činnost, ale taky studenty pozvat mezi sebe.

Jarmark pořádá studentská unie Masarykovy univerzity Munie a koná se každoročně na začátku podzimního semestru hlavně pro nováčky v řadách vysokoškoláků. „Přišli zástupci dvaceti spolků, téměř všechny spadají pod naši univerzitu. Jejich škála je široká, své si najdou právníci, ekonomové i psychologové. Chceme totiž, aby se studenti na škole zapojili do činností, které je budou bavit,“ uvedl Josef Nešleha, spolkový manažer Munie.

Praxe v oboru i zábava
Studenti ekonomie si mohli rozšířit obzory díky Klubu investorů, neziskové organizaci, která pořádá každý semestr několik odborných přednášek, ale i Školu investování a Investiční konferenci.

Dobrovolný a neziskový projekt Demagog, tvořený hlavně studenty fakulty sociálních studií, zase ověřuje pravdivost výroků politiků. Ti, kteří na univerzitě nejsou první rok, o něm pravděpodobně vědí, na Facebooku má přes 7,5 tisíce fanoušků.

Evropská asociace studentů práva (ELSA) zase sdružuje nejaktivnější studenty práv, pro něž pořádá různé besedy, přednášky i plesy. „Nabízíme i zahraniční stáže. Loni jsme byli nejúspěšnější z celé Evropy, našli jsme pro studenty asi 140 pozic,“ podotknul Jan Dohnal ze spolku.

Největší studentské rádio Radio R vysílá z fakulty sociálních studií.

Rozvíjet argumentační, analytické a komunikační dovednosti studentům pro změnu umožňuje Debatní klub studentů MU. A kdo by chtěl přispívat do studentského média, má hned několik možností. Například do Halasu, časopisu studentů fakulty sociálních studií, nebo psát pro Lemur, zpravodajský portál studentů Masarykovy univerzity. Rádio R nabízí možnost moderovat různé pořady, od názorových až po hudební.

Svoji prezentaci předvedli i zástupci České asociace studentů psychologie (ČASP). Studenty láká na nejrůznější aktivity. „Dobrovolníci se mohou zapojit do výuky dětí s handicapem nebo pracovat v autistické škole. V rámci projektu SPOLU nabízíme možnost pracovat s pacienty v psychiatrických zařízeních,“ uvedla Eva Smejkalová, viceprezidentka ČASP Brno.

Studenti z nového dobročinného spolku Mise naděje pomáhají lidem, kteří jsou odkázáni na pomoc ostatních. „Doučujeme děti v dětských domovech, vyrábíme pomůcky pro děti s autistickou poruchou, pomáháme seniorům, dětem v nemocnicích nebo psům v útulcích. Máme celkem 70 členů a stále hledáme nové,“ vybídnul na dálku Daniel Vodrážka, zakladatel organizace.

Dobročinný spolek Mise naděje.

O nové členky stojí Mažoretky Muni, které fungují už od roku 2005 a vystupují nejen na různých univerzitních akcích od Majálesu až po Noc vědců. Cvičí se dvakrát týdně a zápis nováčku stále běží.

Vycestuj do zahraničí
Nápad uspořádat Jarmark spolků se studentům líbí. „Lépe se tak zorientuju,“ pochvalovala si studentka prvního ročníku Pavla Zigalová, kterou zaujaly hlavně mezinárodní spolky, které nabízejí výjezdy do zahraničí.

Mezi ně patří například AIESEC, největší organizace na světě vedená studenty. „Máme program poznávacích a pracovních stáží všude po světě. Jejich délka je různá, pohybuje se od tří do 18 měsíců a u dobrovolnických je rozmezí od šesti do osmi týdnů,“ popsala Dominika Braná z Aiesecu.

 

Hlavní novinky