Přejít na hlavní obsah

Ideální země pro psaní diplomky

Absolventka politologie vyjela na Erasmus Mundus do Libanonu.

American University of Beirut.

Jedu studovat do Bejrútu. Kam?! Tak zněla většinou otázka lidí, když jsem řekla, že se chystám strávit semestr v Libanonu na Blízkém východě. Proč zrovna tam? Tam přeci není bezpečno, následovalo hned za prvním dotazem.

Vždycky mě fascinoval arabský svět. V rámci svého magisterského studia oboru Bezpečnostní a strategická studia jsem se tedy zaměřila na region Blízkého východu, a když jsem viděla možnost studia přes program Erasmus Mundus, okamžitě jsem se přihlásila. A nelituju.

Lidem se většinou vybaví nebezpečí spojené s častými konflikty v této oblasti, já se naopak na ulicích cítila bezpečněji než v Brně. Na každém kroku postává majitel obchůdku, kavárny či taxikář, který vás láka na dobrou cenu, a lidé si vás pamatují, vytvoří si s vámi přátelský vztah.

V srpnu jsem se tedy vydala za dobrodružstvím a semestrem na American University of Beirut (AUB). Univerzita nabízí zajímavé obory a různorodé mimoškolní aktivity přímo na půdě obrovského kampusu amerického stylu. Měla jsem možnost absolvovat předmět Geopolitika, kterou vyučoval vysloužilý generál libanonské armády z občanské války, Válku proti teroru vedenou hostujícím americkým profesorem indického původu a samozřejmě hodiny arabštiny. Potkala jsem studenty z celého světa a našla přátele na celý život.

A když se semestr blížil ke konci, zjistila jsem, že se mi arabskou pohádku nechce opustit. To, že vám občas nejde elektřina a je hrozné horko, zapomenete ve chvíli, kdy vycestujete z Bejrútu do okolních hor nebo zamíříte na pláž. Navíc mě čekalo psaní diplomky, která se přímo týkala Libanonu, a měla bych tak přístup ke zdrojům.

Pobyt se mi za pomoci koordinátorek z AUB a MU podařilo prodloužit na celý rok. Druhý semestr jsem si zapsala pouze hodiny arabštiny a věnovala se psaní diplomky. Pobyt mi v tomto směru otevřel cestu nejen k zajímavým zdrojům, které se nacházely v univerzitní knihovně, ale také ke konzultacím s uznávaným profeso¬rem, díky němuž jsem získala kontakty na další akademiky či pracovníky think tanků, a s nimi provedla rozhovory k tématu diplomky.

Libanonci jsou velmi milí lidé, snaží se vám za každou cenu pomoci, jsou pohostinní, rádi se podělí o svůj názor na politickou situaci a mají velmi rádi společnost. V Libanonu není člověk nikdy sám a u výborného jídla, které se zapíjí arakem (libanonskou obdobou naší slivovice), si člověk uvědomí, že v tak krásné zemi ani sám být nechce.

Autorka je čerstvá absolventka FSS.

Hlavní novinky