Přejít na hlavní obsah

Herní studia dobývají své místo na slunci

O rozvoj výzkumu digitálních her v České republice usiluje studentská organizace MU Game Studies.

Virtuální realita tvoří neodmyslitelnou součást života moderního člověka. A patří k ní i digitální hry. Ty jsou nejen způsobem, jak se odreagováváme, ale čím dál víc pronikají do našich každodenních aktivit. Tento fenomén se proto čím dál častěji stává také předmětem studia. O rozvoj výzkumu digitálních her v České republice usiluje studentská organizace MU Game Studies (MUGS).

Jádro organizace tvoří absolventi a studenti fakulty sociálních studií, filozofické fakultyfakulty informatiky. Aktivit je celá řada. Pod hlavičkou MUGS pracují digitální nadšenci na projektech s herní tématikou, pořádají akce v oblasti her a vzdělávání nebo publikují odborné i populárně-vědecké články. Nejedná se ale pouze o akademickou záležitost, odborníci také vyvíjejí nové hry. Šestiletá práce týmu herních studií už dnes přináší výsledky.

„Mám velikou radost z toho, že se nám pomalu daří kultivovat české prostředí v zájmu o digitální hry. Dokázali jsme rozdmýchat veřejnou diskusi, zájem a hlavně komunikaci napříč hráči, studenty, akademiky, novináři a vývojáři,“ říká předseda organizace a absolvent oboru Teorie interaktivních médií Zdeněk Záhora.

Počátky fungování spolku nebyly jednoduché. Výchozí situace pro studium digitálních her je v České republice o poznání horší než jinde. Na zahraničních univerzitách je běžné, že se na mediálních studijních programech učí obory zaměřené na hry. Na technicky orientovaných univerzitách jsou zase obory tvorby a designu her, organizace proto usiluje o navazování kontaktů se zahraničím.

Tým herních expertů vytváří seznam partnerských univerzit a zve zahraniční odborníky na tematické konference a akce. Jednou z nejvýznamnějších událostí pod taktovkou MUGS byla konference Central and Eastern European Game Studies. Na fakultě sociálních studií diskutovali 10. a 11. října přední odborníci na digitální hry z více než deseti zemí světa.

S jakým ohlasem veřejnosti se tedy u nás nový obor setkává? „Reakce jsou kupodivu pozitivní jak u studentů, tak u novinářů i herních vývojářů, kterým chybí dostatek kvalitních absolventů. Akademické obci to trvalo déle, souvisí to také s tím, že je stále větší zájem o pochopení her v kontextu vzdělávání,“ pochvaluje si předseda organizace.

Herní experti z MUGS dbají na kontinuitu své práce a už nyní si vychovávají nové nástupce. Stážisté se mohou podílet na organizaci aktivit spolku i přicházet s vlastními projekty. Někteří dokonce mezi herními odborníky najdou vedoucí svých diplomových prací. „Naše cíle jsou dlouhodobé. Na velké změny je potřeba nejen skvělá skupina lidí, ale i trpělivost a vytrvalost,“ říká Záhora.

Hlavní novinky