Přejít na hlavní obsah

V továrně na Aljašce jsem poznal sám sebe

Zážitky studenta geografie Tomáše Černáka z brigády v aljašské továrně na zpracování ryb.

: Pláž u městečka Kenaii na Aljašce, kde Tomáš Černák v létě pracoval.

Vlhko, zima, všude plno mrtvých ryb a někdy i 16hodinová směna. Brigáda v továrně na zpracování ryb nepatří mezi ty nejoblíbenější, Tomáš Černák, student aplikované geografie na přírodovědecké fakultě, přesto strávil na jedné lososí lince v městečku Kenai na Aljašce už tři sezóny.

„Za dva a půl měsíce si tam vydělám tolik peněz, co moji rodiče za celý rok,“ vysvětluje čtyřiadvacetiletý student. Podmínky jsou ovšem drsné – celou dobu spal ve spacáku v malých buňkách po dvou, kam se sotva vlezly postele a stůl. Sprchy byly v jiné budově a téměř vždy tekla studená voda. Teploty venku se během jeho pobytu v průměru pohybovaly okolo 10 stupňů Celsia, v práci na lince teplota dosahovala 5 stupňů.

V prvních dnech pracovali dvě až tři hodiny denně. Pak ale začalo přibývat ryb a po zbytek sezóny pracovali průměrně 9,5 hodiny. „V dobré dny to byly i dvanáctihodinovky. Vůbec jsme nevěděli, jestli je pondělí nebo pátek. Když přijel autobus pro všechny pracovníky a odvezl je do města na nákup, věděli jsme, že přijde nejhorší – moc ryb. Tehdy jsme několik dní pracovali 16 hodin denně. Bylo to šílené, holky brečely. Všichni byli psychicky na dně,“ popisuje Tomáš Černák.

A právě tehdy se prý inspiroval heslem amerického prezidenta Baracka Obamy – Yes, we can. „Když jsem si myslel, že už dál nemůžu, zjistil jsem, že mé limity jsou ještě dál a že to zvládnu. Na Aljašce jsem poznal sám sebe. Viděl jsem kus světa, potkal jsem řadu nových lidí, zdokonalil jsem si angličtinu a ztratil jsem ostych mluvit v cizím jazyce,“ líčí student.

U ledovce Exit Glacier v národním parku Kenai Fjords.

Poslední týdny v práci se těšil, až skončí a bude moct cestovat po Americe. Podíval se na týden do Toronta, prošel si Yosemitský národní park a dvakrát navštívil San Francisco, které ho uchvátilo svou atmosférou. „Největší zážitek pro mě ale byl Grand Canyon. I když čekáte, že to bude ohromující, ve skutečnosti je to ještě lepší. Byl to neskutečný pohled,“ vzpomíná Tomáš Černák.

Další sezónu se už na Aljašku vrátit neplánuje. „Přístup manažerů nebyl úplně ideální,“ říká. Přesto by se rád v létě do Ameriky vrátil. „Když jede člověk na delší dobu pryč, tak se osamostatní. Získá odstup od všech problémů, které doma má, přehodnotí věci ve svém životě a změní na ně svůj pohled,“ myslí si.

Tomáš Černák vyprávěl o práci na Aljašce na jedné z Cestovatelských střed, které pořádá Geografický ústav MU a Evropská geografická asociace Brno (Egea).

Hlavní novinky