Přejít na hlavní obsah

Íránští rebelové zavítají do Scaly

Kino poprvé hostí od 13. ledna Festival íránských filmů, letos s provokující dramaturgií.

Kombinace upírského hororu a spaghetti westernu - Sama nocí tmou.

Festival íránských filmů poprvé hostí Univerzitní kino Scala. Akce začne v úterý 13. ledna a potrvá do pátku. Téma letošní přehlídky jsou rebelové íránského filmu. Vstupné na jednotlivé projekce je 110 Kč.

Zahajovacím snímkem v úterý v 18:00 bude drama Já že se zlobím?, které vypráví příběh 26letého studenta, jenž je vzhledem ke svým politickým aktivitám vyloučen ze školy. V rámci soutěže filmového festivalu v Teheránu (Fajr International Festival) bylo uvedení snímku na poslední chvíli zrušeno, jelikož dle kritiků dílo obhajovalo protesty a nepokoje, které doprovázely znovuzvolení prezidenta Ahmadinejada v roce 2009.

Film Rybka a kočka, celý natočený v jediném záběru (má 134 minut), je založen na společném příběhu studentů, kteří se chystají na soutěž v pouštění draků, a kuchařů podivné restaurace. Snímek vyhrál zvláštní cenu na festivalu v Benátkách a bude uveden v úterý 13. ledna ve 20:30.

Součástí přehlídky je i vizuálně zajímavý debut Sama nocí tmou, který je dle samotné režisérky Any Lily Amirpour kombinací upírského hororu a spaghetti westernu a byl uveden na festivalu v Sundance. K vidění je ve středu 14. ledna ve 20:30.

Hlavní novinky