Přejít na hlavní obsah

Vítěz právnické ceny: Důležité je umět si obhájit svou práci

Filip Vlček se stal historicky prvním vítězem studentské soutěže o Cenu Františka Weyra za nejlepší esej.

Na Právnické fakultě MU se poprvé udělovala cena pojmenovaná po jednom ze zakladatelů fakulty a českém právníkovi Františku Weyrovi. Zúčastnit se mohli studenti prvního a druhého ročníku se svými eseji o právní teorii nebo filozofii. Letošní vítěz Filip Vlček si své prvenství musel vybojovat nejenom písemnou prací, ale také diskusí, která následovala po ústní prezentaci díla.

„Debata byla poměrně vášnivá, ale přínosná, přestože jsme se neshodli,“ uvedl v reakci na to, že jej členové poroty nešetřili s dotazy a kritikou. „Jsem rád, že jsem uměl podat protiargumenty, byť páni docenti jsou jistě mnohem erudovanější,“ doplnil. Rada pro ostatní tedy podle Filipa Vlčka zní: je zkrátka důležité si svou práci umět obhájit.

Že se vždy nejedná o zrovna jednoduchou věc dokazuje i samotné téma práce, které si vítěz vybral. „Zamýšlel jsem se nad tím, zda je iusnaturalismus stále aktuální. Je to právní směr upřednostňující principy práva přirozeného, které není dáno pozemským zákonodárcem. Svou odpověď – tedy že aktuální je – jsem popsal na známé kauze Melčák, v níž Ústavní soud zrušil zákon o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny,“ vysvětlil.

Náročného studia a tvorby eseje nad rámec běžných studentských povinností mladý student nelituje. „Díky této práci jsem narazil na tematiku ústavního práva a principů, kterou v prváku ještě nemáme. Je to výborný základ, chci se tomu věnovat i dále,“ uvedl Vlček. „Navíc jsme k pracím dostali individuální posudky odborné komise s cennou zpětnou vazbou, což rozhodně stojí za to,“ pochválil.

Cenu Františka Weyra pořádají doktorandi katedry teorie práva. „Smyslem je nejen připomenout jméno významného prvorepublikového právního teoretika, ale taky rozvíjet stylistické a řečnické dovednosti studentů,“ poodhalil hlavní organizátor Martin Hapla. „Navíc vítězné práce budou publikované na odborném portálu Právní prostor, kam se jinak studenti prvních ročníků se svými články nedostanou,“ dodal.

Hlavní novinky