Přejít na hlavní obsah

Tipy na letní praxi. Je čas začít hledat

Několik rad, kde a kdy se hlásit na letní praxe a stáže. Jak to spojit s cestováním a kde se stát dobrovolníkem.

Nemáte plány na léto? Možností, jak strávit prázdniny v zahraničí, je spousta – od pracovních stáží, dobrovolnických programů až po pracovní pobyty. Pokud chcete hledat letní brigádu na vlastní pěst, je nejvyšší čas začít.

Stáž v oboru
Rádi byste v létě vyjeli do zahraničí a zároveň získávali zkušenosti v oboru, který studujete? Program praktických stáží Erasmus+ vás podpoří finančním stipendiem, které se měsíčně pohybuje od 400 do 600 eur v závislosti na tom, do jaké evropské země právě míříte. Podmínkou stáže je práce na plný pracovní úvazek a také to, aby stáž souvisela s oborem studia. Organizaci si hledají studenti sami, minimální délka je dva měsíce. Přihlášky se podávají do 14. května.

Díky programu Erasmus+ mohou nově vyrazit na stáž i absolventi, a to až na 12 měsíců. Stáž je ale potřeba ukončit do roka od absolvování, a abyste získali finanční stipendium, musíte mít veškerou administrativu vyřízenou ještě před státní závěrečnou zkouškou.

Celosvětové stáže přes AIESEC
Pracovní stáže v zahraničí nabízí i mezinárodní nezisková organizace AIESEC. Na výběr je například krátkodobá 6 až 12týdenní dobrovolnická stáž v programu Global Citizen, při níž studenti pracují v neziskových organizacích nebo ve vzdělávacích a jazykových institucích. Za úspěšné zprostředkování stáže se platí poplatek 5 990 korun.

Program Global Talent zajišťuje dlouhodobé profesní stáže v oblasti jazykového vzdělávání, marketingu, vzdělávání, informačních technologií nebo byznysu. Délka stáží se pohybuje od tří do dvanácti měsíců a účastníci dostávají od zaměstnavatele plat na pokrytí jídla a ubytování. Poplatek za úspěšné zprostředkování stáže činí 9 990 korun.

Uzávěrka prvního kola přihlášek je už 28. března, v dalším kole přihlášek už může být nabídka stáží menší.

Stáže technického směru zajišťuje například organizace IAESTE.

Léto v USA
Mezi jeden z nejpopulárnějších zahraničních pracovních programů patří v současné době program Work & Travel USA, který umožňuje studentům denního studia vysokých škol pracovat až pět měsíců ve všech státech USA – včetně Aljašky nebo Havaje.

Vycestovat se dá v období od 1. května do 30. září, po dokončení práce mohou studenti navíc 30 dnů cestovat. Pracovat se dá na různých pozicích – jako plavčík, číšník, prodavač, pomocník na dětských táborech a další.

Program Work & Travel USA zprostředkovávají například agentury Student agency, Czech-us, Alfa Agency nebo ATEP. Agenturám se platí poplatky, jejich výše se liší podle toho, jestli si práci hledáte sami nebo práci zajišťuje agentura. Další poplatky se platí americké ambasádě za vízum. Uzávěrka přihlášek je většinou do konce dubna.

Práce po Evropě
Kvůli nižším cenám za letenku a nepotřebnosti pracovních víz se spíš vyplatí v létě zamířit na brigádu po Evropě. Buďto si ji můžete najít sami, nebo využít pomoci agentur, které nabízejí různé programy – například práci v oblasti cestovního ruchu ve Velké Británii, Španělsku nebo Řecku nebo au-pair pobyty v různých zemích.

Více informací na stránkách agentur Student agency, Czech-us nebo Coolagent.

Práci si však můžete zajistit i sami. „Letní brigády se dají sehnat v Německu, Rakousku nebo Švýcarsku, bez znalosti němčiny se ale moc neobejdete. Lákavé destinace jsou v současné době například Island a Norsko, kde stačí komunikativní znalost angličtiny. Práce se dá sehnat ještě teď, ale už je nejvyšší čas,“ říká Martina Pospíšilová z agentury Czech-us.

Doporučuje začít hledat práci na stránkách Eures.cz, aktivně také oslovovat zaměstnavatele a rozesílat životopisy. Pomoci můžou personální agentury přímo v dané zemi nebo facebookové skupiny typu Nabídka práce v Německu nebo Češi a Slováci v Británii.

Vzdělávaní
Léto můžete využít i ke vzdělávání – například odjet na několikatýdenní jazykový kurz a zároveň i pracovat – intenzita jazykových kurzů je 20 až 30 hodin týdně.

Kromě toho ještě existuje možnost vyjet na několikadenní mezinárodní vzdělávací projekty v různých zemích Evropy. Tyto projekty jsou hrazeny z programu Evropské unie Youth in Action, takže ubytování a strava je zdarma, hradíte si 30 procent cestovného.

Pravidelně projekty vypisuje například studentský spolek Masarykovy univerzity Be International, ale i další organizace jako Evropské centrum mládeže Břeclav, Tmelník nebo Together Czech Republic. Aktuální programy se dají najít i na stránkách Salto-youth.net.

Zahraniční univerzity vypisují v období prázdnin letní školy. Některé specializované kurzy najdete přímo na webu Centra zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity, jiné musíte dohledávat na stránkách zahraničních vysokých škol. Letní univerzity pořádá i mezinárodní nezisková organizace AEGEE.

Dobrovolnictví
Zapojit se dá i do dobrovolnických programů – možnost vycestovat na dva měsíce až na rok do zahraničí a pomáhat na různých projektech nabízí Evropská dobrovolná služba. Účastníci mají hrazeno 90 procent cestovného a také ubytování,stravu a dostávají kapesné.

Nezisková organizace INEX-SDA vysílá dobrovolníky na krátkodobé zahraniční workcampy. Díky stránce workaway.info můžete pomáhat s prací na farmách nebo v domácnostech výměnou za ubytování a stravu.

Working Holiday a Work & Study
Nevyšly vám přijímací zkoušky na navazující magisterské studium nebo si chcete udělat roční pauzu mezi bakalářským a magisterským stupněm? Díky programu Working Holiday Kanada nebo Working Holiday Nový Zéland získáte roční pracovní vízum, které se dá získat jen jednou za život. Registrace na Nový Zéland se otevřela v březnu, registrace do Kanady bude spuštěna v nejbližší době. Zájem několikanásobně převyšuje povolené kvóty, a místa jsou proto obvykle plná pár hodin po spuštění registrace.

Kromě Working Holiday existuje ještě program Work & Study, díky němuž se dá studovat a pracovat na jazykových nebo vyšších odborných školách v Austrálii a na Novém Zélandu. V Kanadě nově pouze jen na odborných školách. Na dlouhodobější pobyt se dá vyrazit i do USA, kde můžete pracovat až dva roky jako au-pair.

Se zajišťováním těchto pobytů pomůžou agentury Student agency, Czech-us, Information Planet, ATEP, Alfa Agency, Coolagent, Great Mate nebo Australia Online.

Hlavní novinky