Přejít na hlavní obsah

Kde hledat praxi? Nechte se navést

Zaměstnavatelé chtějí praxi. Ale kde ji sehnat. Možností je habaděj. Stačí vědět, kam sáhnout.

6. díl seriálu: Kariérní centrum MU radí

Zaměstnavatelé chtějí praxi. Tato věta ulpívá na studentských rtech jako kletba. Kde praxi hledat? Možností je habaděj. Stačí vědět, kam sáhnout.

Nejdřív musíte mít jasno v tom, jaký druh praxe pro svoji budoucí kariéru potřebujete. Jestli si nejste jistí, zajděte za kariérním poradcem Kariérního centra MU a poraďte se s ním. Na bezplatnou konzultaci se můžete přihlásit na internetových stránkách www.jobacademy.cz.

Pokud hledáte praxi, nejjednodušší je poptat se na sekretariátu vaší katedry. Ta může mít uzavřené smlouvy s různými firmami, které vás vezmou pod svá ochranná křídla. Občas není k zahození zeptat se na radu vašich vyučujících.

Druhou variantou je obrátit se na projekt Stáže ve firmách na internetových stránkách www.stazevefirmach.cz, který shromažďuje informace o aktuálních stážích. Jestliže uvažujete o stáži v zahraničí, obraťte se opět na sekretariát své katedry nebo si projděte nabídku Centra zahraniční spolupráce MU.

Jdi přímo za zdrojem
Třetí možností je přímo kontaktovat firmu, v níž byste rádi nabrali zkušenosti. Firmy mají mladé a aktivní studenty raději, než si myslíte. Na svých stránkách nabízí stáže a trainee programy.

Pokud nenajdete žádnou relevantní nabídku, je nejlepší se prostě zeptat. Než abyste ale psali na obecnou e-mailovou adresu, vyberte si konkrétní osobu (personalistu, manažera apod.) a oslovte ji.

Inspirovat se můžete v brožurce Challenge Book (najdete ji na stránkách www.jobch.cz). Je v ní více než sedmdesát firem, které hledají studenty a absolventy vysokých škol.

Než někoho oslovíte, zjistěte si o firmě dostatečné množství informací. Postupujte podobně, jako byste se připravovali na přijímací pohovor.

Než se k něčemu upíšete
V každém případě se předem sejděte se svým potenciálním nadřízeným a domluvte se spolu na podmínkách praxe. Zjistěte si, jaká bude vaše náplň práce, jak dlouho bude stáž trvat, kde budete pracovat a jaké budou vaše povinnosti.

Nezapomeňte – od svého nadřízeného budete potřebovat potvrzení o absolvování stáže. Můžete od něj získat i cenné reference pro svůj životopis do budoucna. A pokud s vámi bude hodně spokojený, třeba vám rovnou nabídne práci.

Více se dočte v dalších dílech seriálu:

1. díl: Cesta za zaměstnáním začíná u poznání sebe sama

2. díl: Firmy hledají všestranně rozvinuté zaměstnance

3. díl: Ukažte zaměstnavateli, co skutečně umíte

4. díl: Personalista je jenom člověk, zkuste se mu zalíbit

5. díl: Nebojte se neplacených praxí

6. díl: Kde hledat praxi

Hlavní novinky