Přejít na hlavní obsah

Vycestujte na roční stáž za duševním vlastnictvím

Na závěr studia mohou studenti z práv a přírodovědy vyjet na stáž do Evropského patentového úřadu.

Kresba Alexandra Grahama Bella k patentu telefonu.

Studenti právnické a přírodovědecké fakulty mohou nově vyrazit na prestižní roční stáž k Evropskému patentovému úřadu do německého Mnichova nebo na Úřad pro harmonizaci na vnitřním trhu (ochranné známky a průmyslové vzory) do španělského Alicante. Masarykova univerzita se totiž zařadila mezi dvanáct evropských univerzit, které s úřady spolupracují.

„Rozhodně se nemusí hlásit jen právníci, oblast duševního vlastnictví je multioborová. Právníci nerozumí technické stránce, což může být naopak pro uchazeče například z přírodovědecké fakulty při výběru výhodou,“ uvedl garant spolupráce a odborný asistent z katedry občanského práva Pavel Koukal.

Studenti, kteří se o oblast patentového práva zajímají a rádi by na stáž od září vyrazili, mohou poslat své přihlášky do 30. května vedoucí oddělení pro zahraniční a vnější vztahy právnické fakulty na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Přihlášky musí obsahovat životopis, důkaz o znalosti některého z pracovních jazyků úřadů (angličtina, němčina, francouzština na obou úřadech, v případě Úřadu pro harmonizaci se uznává i španělština nebo italština) a motivační dopis. Hlásit se mohou pouze studenti posledního ročníku nebo čerství absolventi – stáž má totiž za cíl pomoci nadějným talentům po ukončení školy zlepšit dovednosti v oblasti duševního vlastnictví a zvýšit jejich následnou uplatnitelnost na trhu práce. „Stáž tohoto typu může určitě v další pracovní kariéře pomoci,“ potvrdil Koukal.

Univerzita ze všech obdržených přihlášek odešle předvýběr deseti uchazečů, ze kterých si už úřady samy vyberou ty nejvhodnější. Zhruba stovka studentů z celé Evropy pak nastoupí od září tohoto roku na placenou praxi. Finanční podpora na pokrytí životních nákladů spojených se stáží činí 1 000 eur na měsíc.

Hlavní novinky