Přejít na hlavní obsah

Jít či nejít na promoci? Jít!

Čas promocí se blíží. Co od obřadu očekávat a na co si dát pozor?

Pro někoho nuda v obleku, při jiného zážitek na celý život. Promoce patří k univerzitním tradicím a jsou oslavou ukončení studia. A i když se možná nechce slavit vám, účastí na nich potěšíte minimálně své maminky a babičky.

„Promoce jsem se zúčastnila loni v létě. Bylo to takové pěkné zakončení tříletého studia na univerzitě,“ říká studentka navazujícího magisterského studia politologie Eliška Čermáková. „Pozvete si rodinu a přátele a za děkanových slov si slavnostně dojdete pro titul. Myslím, že je hezké ukázat rodině a blízkým, že jsme něco ve svém životě dosáhli, i když je to zatím jen malý krůček,“ myslí si Eliška.

Historie tohoto obřadu sahá do dávných dob. Slovo promoce pochází z latinského promotio, což znamená povýšení. Dnes má obřad však jen slavnostní význam, z pohledu práva student získává akademický titul řádným ukončením studia, tedy už složením státní zkoušky. Přesto je pro mnohé právě promoce tou důležitou chvílí ukončení jedné etapy svého života a krůčkem směrem k té další.

Promoce se odehrávají na všech fakultách Masarykovy univerzity v podstatě stejně. „Rozdíl je zejména v tom, že promoční slib se na některých fakultách čte v latině, třeba na filozofické fakultě, na některých v češtině, například na fakultě informatiky či sportovních studií. V závislosti na tomto jazyku také pak studenti říkají „slibuji a zavazuji se“ buď česky, nebo latinsky,“ vysvětluje Karolína Ivánková ze studijního odboru rektorátu.

Spektabiles, honorabiles a Gaudeamus Igitur
Hlavní roli na jakékoliv promoci hrají zejména dvě postavy – promování absolventi a promotor (obvykle profesor) který uděluje diplomy. Přítomní jsou i akademičtí hodnostáři a samozřejmě přizvaní hosté z rad rodinných příslušníků či přátel. Promoce začíná za zvuků příslušných fanfár a příchodu absolventů, poté promotora a děkana, no a konečně Jeho Magnificenci rektora (kromě bakalářských promocí, kde rektor ani jeho zástupce nejsou přítomni – obecně se ale promocí na Masarykově univerzitě účastní spíš prorektor), přičemž všechny do sálu postupně přivádí univerzitní pedel.

Po zaznění státní hymny děkan představí všechny absolventy rektorovi a s jeho souhlasem pak promoce může začít. Své role se ujme promotor, který přečte sponzi, tedy absolventský slib, který absolventi potvrdí položením ruky na univerzitní žezlo a slovy „Slibuji a zavazuji se“. Celou promoci uzavírá studentský hymnus Gaudeamus Igitur.

Na promoce se studenti přihlašují většinou prostřednictvím Informačního systému, kde si také někdy mohou vybrat termín, který jim nejvíc vyhovuje. Ne vždy je to možné. Data promocí jsou stanoveny harmonogramem akademického roku. Na některých fakultách se konají třikrát ročně, tedy na jaře, v létě a na podzim, neplatí to ale u všech fakult.

Focení a květiny
Promoce ale není jenom o tom, přijít a odprezentovat se. Pokud z ní chcete mít hezké vzpomínky, myslete třeba na to, kdo vám pořídí fotografie. Není nic horšího než fotka, na které ani není vidět, že jste to vy, kdo přebírá diplom, nebo série deseti stejných nicneříkajících fotografií.

Využít můžete služby profesionálního fotografa, kterého zabezpečuje univerzita, a kromě fotek tak můžete mít z promoce i videozáznam. Nebo požádejte maminku. Najděte jí však dobré místo co nejblíže pódia a upozorněte ji předem, že méně je někdy více a že blýskat bleskem do tváře akademiků není nejlepší nápad.

„Fotografie jsem si neobjednávala, protože moje kamarádka fotila obřad a dělala nám fotky i pak před fakultou. A co se týče květin, doporučuji spíš sehnat předem vlastní. Před promocí jsou přímo v prostorách fakulty k dostání také, ale nemusí už na vás vyjít, pokud přijdete později, nebo se vám nemusí líbit výběr,“ dává Eliška další tipy pro ty, které promoce ještě čeká.

Hlavní novinky