Přejít na hlavní obsah

Studenti pojedou ve škodovce až do Japonska

Doktorand Jakub Pejcal míří s kamarádem Alešem Cahlíkem na celosvětové setkání skautů.

Doktorand Jakub Pejcal na škodovce před svou fakultou.

Chtěli jsme být trochu jak Zikmund a Hanzelka, říká o cestě škodovkou do Japonska doktorand ekonomicko-správní fakulty Jakub Pejcal. Společně s kamarádem Alešem Cahlíkem se v polovině června vydávají na zřejmě nejdobrodružnější cestu svého života.

Cílem dvou studentů je japonské město Yamaguchi, místo konání Jamboree, celosvětového setkání skautů, které se odehrává každé čtyři roky a vždy jinde. Nápad nevyužít jako ostatní letadla, ale dojet na místo setkání v autě, dostali už před lety. „Brali jsme to zpočátku spíš jako vtipný nápad, ale pak nás myšlenka jet autem doopravdy nadchla. V roce 2014 jsme auto skutečně koupili. Pak už plán nabral reálné obrysy,“ říká Jakub.

Hlavním cílem celé výpravy ale není jenom Jamboree, naopak, je jím vlastně samotná cesta. „Je to možnost zkusit si něco nového, zvláštního, sáhnout si na dno. Chceme se nejenom podívat do Japonska, ale touto formou také šířit myšlenky skautingu,“ vysvětluje Jakub. Skautů je na celém světě padesát milionů, třiapadesát tisíc je jich v České republice. „Chceme veřejnosti ukázat, že myšlenky skautingu mají pořád sílu,“ říká.

Studenti mají naplánované setkání se skauty v různých zemích, kde budou pořádat přednášky. Pojedou přes Polsko, pobaltské země a Rusko. Trasu dlouhou 13 tisíc kilometrů absolvují za téměř dva měsíce. „Chceme lidem ukazovat, jak vnímáme skauting, a také se od zahraničních skautů dozvědět, jak to vidí oni,“ přibližuje Jakub.

Kromě Jakuba a Aleše má výprava i třetího významného člena, stařičkou třicetiletou Škodu 120L vyrobenou v roce 1985. „Auto je i přes vysoký věk v dobrém stavu, dlouho stálo a nemělo najeto moc kilometrů, když jsme ho koupili. Nicméně potřebovalo dát do kupy,“ přiznává Jakub. „Je to ale jednoduché auto a v případě potřeby půjde snadno opravit,“ dodává. Škodu už Jakub s Alešem vyzkoušeli při loňské cestě do Rumunska a obstála. „Akorát se nám vyvařil v horách motor, ale to je u těchto vozů normální,“ usmívá se Jakub.

I když pomineme koupi a opravu vozu, náklady na cestu jsou hodně vysoké. „Rozpočet máme stanovený na tři sta tisíc korun i s mírnou rezervou. Není to nic levného. Největší náklad je kontejner, ve kterém se škodovka poveze zpátky do Česka,“ prozrazuje Jakub. Cestu jim pomáhají financovat četní sponzoři.

Po návratu cestovatelé plánují výstavu fotografií a také přednášky pro skauty a veřejnost. Jejich putování je možné přes léto sledovat na Facebooku nebo na oficiálním webu výpravy, kde plánují zveřejňovat fotografie a průběžně psát blog o zážitcích z cest.

Hlavní novinky