Přejít na hlavní obsah

Anketa: Jak vnímáte slovenské studenty na českých univerzitách?

Zeptali jsme se, jak čeští studenti MU vnímají své slovenské kolegy.

Studium v českém jazyce je na českých veřejných vysokých školách zdarma. Této výhody využívají tisíce slovenských studentů. Speciální mezivládní dohoda navíc zaručuje, že mohou ve škole používat slovenštinu (a platí to i naopak pro Čechy na Slovensku). Čas od času tento fakt vyvolává u veřejnosti negativní emoce. Představitelé vysokých škol se však shodují, že slovenští studenti přinášejí na univerzity zdravou konkurenci a prospívají domácí ekonomice. Zeptali jsme se několika českých studentů, jak to vidí oni.

>> přečtěte si také komentář studentského senátora Martina J. Arbeta: Proč vůbec rozlišovat české a slovenské studenty

David Čížek.

David Čížek, fakulta sociálních studií
Slovenští studenti ve škole mi nevadí, přímo naopak, zvyšují prestiž univerzity stejně jako ostatní studenti z východu. Vnímám je jako součást většího prostoru východní Evropy, která se přesouvá sem na západ. Je to přirozený pohyb.

Marie Kukučková

Marie Kukučková, filozofická fakulta
Se slovenskými studenty nemám žádný problém, podle mě přispívají k mezinárodní atmosféře univerzity a mi nijak nevadí. Kolikrát jsou snaživější nebo amicióznější než čeští studenti, protože si váží toho, že můžou studovat v České republice, a lépe se učí.

Světlana Frolcová.

Světlana Frolcová, lékařská fakulta
Proti Slovákům nic nemám, na Slovensku mám rodinu. Ale je jich tu podle mě až moc a berou místo českým studentům, to je trochu nespravedlivé. Proto bych buď otevřela třídy pro Slováky, nebo zvýšila počet přijímaných studentů, aby se na školy dostalo více Čechů. Ale chápu, že na Slovensku nemají takové školy jako my.

Ondřej Švihálek.

Ondřej Švihálek, přírodovědecká fakulta
Mám spoustu slovenských kamarádů, takže Slováky vnímám pozitivně. Ale byl bych rád, kdyby bylo Slovensko tak otevřené Čechům jako jsme my otevření Slovákům. Řešili jsme nedávno s bratrem, jak se stát horským záchranářem ve Vysokých Tatrách, kde je podmínka slovenského občanství. Zdá se mi, že tohle dost kontrastuje s naší otevřeností.

Hlavní novinky