Přejít na hlavní obsah

10 věcí, které byste měli vědět o Masarykově univerzitě

Proč máte UČO? Jak se připojit na internet? Kde se tu najíst? ... a další zásadní věci.

1. Proč mám UČO
Šestimístné Univerzitní Číslo Osoby, kterým jste byli ocejchováni u zápisu, vám zůstane až do konce života a velmi pravděpodobně ho budete schopní odříkat zpaměti, i kdyby vás vzbudili uprostřed noci. K čemu UČO slouží? S jeho pomocí (a s pomocí karty ISIC) se identifikujete úplně všude na univerzitě, na studijním oddělení i v elektronickém Informační systém MU (IS). Je to prostě něco jako rodné číslo, jen pro přežití na Masarykově univerzitě mnohem důležitější.

2. Koho se tu mám zeptat
Míst, kde jsou vám na univerzitě připraveni pomoct, je celá řada. Nebojte se ptát všech, všude a na všechno. Od učitelů přes starší spolužáky až po ty, kteří tu od toho skutečně jsou. Se studijní administrativou vám pomůžou fakultní studijní oddělení, případně, pokud si opravdu nevíte rady, můžete využít služeb Poradenského centra MU včetně pomocí s psychickými obtížemi. Nasměrovat vás profesně pomůže kariérní centrum.

3. Jak se připojit k internetu
Nejen že to chcete, ale ani se bez toho neobejdete. V okamžiku, kdy jste se stali členy akademické obce, získali jste tím i přístup do wi-fi sítě zvané Eduroam, kterou najdete prakticky ve všech budovách MU včetně třeba Univerzitního kina Scala. A pozor, síť je mezinárodní, takže se na ni dá narazit i na jiných vysokých školách. Připojíte se třeba i na pardubickém nádraží ;). Stačí si zapamatovat, že váš login je UČO(at)eduroam.muni.cz a heslo je ISovské sekundární. Dostali jste ho u zápisu (a určitě si ho změňte).

4. Kde jsou menzy
Jídlo. Hned po připojení k internetu nejzásadnější potřeba každého studenta. A to hlavně levné jídlo. Pokud hledáte dobrý poměr cena/kvalita, menzy jsou ideální řešení. Kde všude najdete stravovací zařízení příslušící k MU se dozvíte na webu www.skm.muni.cz, hlavní menzy jsou v centru města na Moravském náměstí, na právnické fakultě, v areálu Vinařská u ekonomicko-správní fakulty a v kampusu.

5. Co jsou to kredity
Není to měna z budoucnosti. Opravdu nic za ně nekoupíte, je to ale hodnota, která vyjadřuje náročnost každého předmětu a zároveň představuje odměnu za jeho splnění. V každém semestru a vlastně za celé studium jich musíte splnit určitý počet, abyste dospěli ke zdárnému konci. Kolik máte splněno, kolik vám ještě zbývá a kolik vám jich uteklo, bude častým tématem vašich rozhovorů s kamarády u piva.

6. Co je zač ten IS
Už to tu zaznělo. IS neboli Informační systém MU přístupný na webové adrese is.muni.cz je místo, kde budete trávit hodně času, ale nebojte, především proto, abyste čas ušetřili. V ISu si totiž budete registrovat předměty, najdete v něm uložené osnovy i studijní materiály k jednotlivým kurzům nebo kontakty na všechny studenty a učitele a mnoho dalšího. Zkrátka se bez něj neobejdete a jeho jméno budete často skloňovat v dobrém i ve zlém.

7. Jak neplatit poplatky za studium
Studium na vysokých školách je zadarmo. Alespoň prozatím. Existují však jisté poplatky za studium, ke kterým se člověk může poměrně snadno propracovat. Ať už tím, že studium protahuje více, než je povoleno, nebo že má rozděláno více studií (a to i na různých univerzitách), která postupně opouští. Základní poučka zní: Nestudovat příliš dlouho příliš mnoho oborů, které pak řádně neukončíte. Stojí to pak až desetitisíce. Prostudujte si raději v informačním systému studijní řád, ať vás něco nepřekvapí nebo se podívejte přímo sem.

8. Jak je to s akademickými tituly
Většina prváků je v tříletém bakalářském studiu, někteří pak rovnou v pětiletém magisterském (hlavně právníci a medici). Na tříletého bakaláře je zpravidla možné navázat dvouletým magisterským studiem. A kdo plánuje vědeckou kariéru, míří často ještě do čtyřletého doktorského studia. To jsme si prošli tituly Bc. a Mgr. před jménem a Ph.D. za jménem. Ve výuce se pak zpravidla ještě setkáte s lidmi, kteří mají doc. či prof. před jménem. To jsou docenti a profesoři, přičemž druzí zmínění stojí v pomyslné akademické hierarchii nejvýše. Pozor, oslovuje se nejvyšším dosaženým titulem v pořadí profesor, docent, doktor, magistr (inženýr) a bakalář. Celkem jednoduché, ne? Jen trošku zmatek v tom dělají medici, kteří v magisterském studiu získají titul MUDr. a jsou z nich doktoři.

>> více se dočtete v Malém průvodci džunglí akademických titulů

9. Kdo tomu tady šéfuje
Struktura univerzity je někdy dost nepřehledná nejen pro nováčky zvenčí, ale i pro lidi, kteří tady roky pracují či studují. Nemá cenu jít do hloubky, takže jen stručně. Vězte, že tím nejvyšším na univerzitě je rektor, který má svůj tým prorektorů. To je vedení MU, něco jako vláda. A pak je tu ještě volený Akademický senát MU, to je zase něco jako parlament. Masarykova univerzita se skládá z desíti fakult, v jejichž čele stojí děkani, kteří zase mají své týmy proděkanů. Každá fakulta pak má podle velikosti několik kateder či ústavů se svými vedoucími. Ti vás zajímají asi nejvíc, protože právě ti stojí v čele oborů, které studujete.

10. Co je to ten kampus
Větší část univerzity se tam nikdy nedostane, ale pro přírodovědce, mediky a studenty fakulty sportovních studií je to druhý domov. Obrovský moderní areál se nachází asi 20 minut hromadnou dopravou z centra města v části zvané Bohunice. Mimo jiné tam sídlí i špičkový výzkumný institut CEITEC se spoustou laboratoří a nákladných přístrojů.

Hlavní novinky