Přejít na hlavní obsah

Jak úspěšně zvládnout prvák

Přečtěte si několik rad a tipů a nic vám v prvním ročníku na Masarykově univerzitě neuteče.

Vysoká škola není jen o studiu.

K nastartování svého studia na Masarykově univerzitě toho nepotřebujete vědět zase tak moc. Tak pojďme na to.

Naučte se s ISem
Informační systém (IS) Masarykovy univerzity vás bude provázet celým studiem. Pomocí něho si budete zapisovat předměty, tvořit rozvrh, odevzdávat úkoly, přihlašovat se na zkoušky, psát v něm testy, dostávat známky nebo komunikovat s učiteli.

IS ale umí daleko víc – najdete v něm diskuse, studijní materiály nebo nabídky brigád a další užitečné aplikace. Můžete v něm dokonce drilovat cizí jazyky.

I když se na první pohled zdá IS složitý, za chvíli se v něm bez problémů naučíte orientovat. Pro začátek si projděte nápovědu, rozvrh a agendu Student, s níž budete pracovat v průběhu studia nejčastěji.

Hlídejte si kredity
Každý předmět má podle náročnosti přidělenou určitou kreditovou hodnotu. Pro postup do dalšího semestru potřebujete splnit 20 kreditů za jeden semestr nebo 45 kreditů za dva semestry dohromady. Za celé bakalářské studium jich musíte nasbírat 180.

Kredity se dělí do třech skupin – A, B a C. Každý student si musí v průběhu studia splnit všechny povinné A předměty a určitý počet povinně volitelných B předmětů. C kredity jsou všechny ostatní – volitelné – předměty, které si nemusíte vybírat jen na vašem oboru, ale z celofakultní nebo celouniverzitní nabídky kurzů.

Pokud si chcete zpestřit semestr, zapište si různé kurzy – například cizí jazyky, od ruštiny až po francouzštinu – nebo celou řadu zajímavých přednášek, například z filozofické fakulty nebo z fakulty sociálních studií, kde je mnoho předmětů vypsaných i pro jiné obory. Raději to ale nepřehánějte hned v prvních semestrech.

Tip: Projděte si v ISu Studijní katalog a registrační šablony (Studium > prohlídka šablon), ať víte, co si máte zapisovat za předměty. Najděte si také další předměty pomocí Katalogu předmětů (záložka Předměty) a uložte si ty zajímavé na později pomocí hvězdičky.

Zkamarádit se s ISem je základ.

Dejte pozor na deadliny
Pokud chcete mít předměty ideálně za sebou v co nejmenším možném počtu dní, dobře si v ISu hlídejte datum registrace předmětů a registrace do seminárních skupin.

Každá fakulta má přihlašování v jiný čas – termíny najdete v ISu v sekci Studium, v Přehledu harmonogramů období fakult. Čas registrace je však vždycky stejný – 17:00. Buďte předem připraveni (dá se předchystat registrační dávka), je to vlastně klikací soutěž a hrozí, že na vás nezbydou místa.

Hlídejte si ale i další důležité deadliny, jako jsou žádost o postup do dalšího semestru, žádost o ubytovací nebo sociální stipendium nebo uzávěrka přihlášek na zahraniční studijní pobyty Erasmus, která je tradičně v únoru. Včas odevzdávejte i domácí úkoly a seminární práce. Vyhnete se tak řadě problémů.

Mrkněte na studijní řád
Víte, že když si zapíšete více studií najednou a řádně je neukončíte, budete pravděpodobně platit za studium i desetitisíce korun? Argument, že jste o tom nevěděli, vám nic platný nebude. Studijní řád jasně stanovuje pravidla.

Pozor si dávejte i na opakování předmětu. Když máte předmět zapsaný poprvé, máte nárok na jeden řádný a dva opravné termíny zkoušky. Pokud ale neuspějete nebo všechny opravné možnosti nevyužijete a předmět si zapíšete znovu, máte pak nárok už jen na jeden řádný a jeden opravný termín.

Podobným překvapením v průběhu studia radši předejděte, ušetříte si tak spoustu starostí. Konkrétní podmínky studia najdete ve Studijním a zkušebním řádu Masarykovy univerzity. Ale pozor, od podzimního semestru 2017 bude platit nový a pár věcí se mění.

Bez střechy nad hlavou to nepůjde.

Najděte si bydlení
Je lepší jít na koleje nebo si dát práci s hledáním privátu a být svým vlastním pánem? Ceny jsou zhruba srovnatelné, ale každému vyhovuje něco jiného.

Pokud chcete na koleje, podejte si žádost na webu Správy kolejí a menz skm.muni.cz. Jestli to však do Brna máte jen hodinu cesty, rovnou hledejte byt. Přednost na kolejích totiž dostanou studenti ze vzdálenějších koutů země.

Spolubydlení a nabídky k pronájmu můžete hledat třeba na stránce bydleni.muni.cz nebo v sekci Inzerce v ISu. Využijte také facebookové skupiny typu Bydlení Brno. Příliš dlouho však neotálejte, začátkem září vám pravděpodobně nezbude nic jiného, než hledat byty přes realitní kanceláře, což je o dost dražší.

A pozor. Všichni studenti, kteří nemají trvalý pobyt v Brně, mají nárok na ubytovací stipendium, a to bez ohledu na to, jestli v Brně bydlí nebo odněkud dojíždí. Požádat si o ně můžete v ISu pod záložkou Stipendia.

Zorientujte se ve městě
Pokud se v Brně moc dobře nevyznáte, ze začátku vás bude mapa města všude doprovázet. Zaznačte si do ní, kde je vaše fakulta, knihovna, menza, CPS (Celouniverzitní počítačová studovna) nebo hlavní nádraží či ulice Česká, důležité meeting pointy a přestupní místa.

Na webu skm.muni.cz si zjistěte, kde máte nejbližší menzu či univerzitní bufet nebo kavárnu. Najdete je ve většině školních budov. Obhlídněte si taky místa na kulturnější oběd, kávu nebo pivo. Nenechte si ujít studentské akce, jako je například podzimní Hokejový souboj univerzit, studentské majálesy nebo akce v Univerzitním kině Scala.

Najděte si univerzitu na Facebooku
Je dobré vědět, co se na univerzitě děje. K tomu vám dobře poslouží například facebookové stránky univerzity, fakult i kateder nebo fakultních knihoven. Zprávy z univerzity vám přináší portál online.muni.cz, ale i další studentská média nebo stránky univerzitních spolků.

Přidejte se do facebookové skupiny vašeho oboru, kde najdete poznámky z přednášek a seminářů, tipy na zajímavé předměty, nabídky praxí a stáží v oboru. Také se tam můžete obrátit na své starší spolužáky a požádat je o radu.

Naučte se hledat informační zdroje
Až budete psát seminární práci nebo diplomku, bude pro vás důležité vyznat se v knihovnách. Každá fakulta má svou vlastní, ale knížky si můžete půjčovat kdekoliv, což se někdy hodí, protože publikace, kterou potřebujete, nemusí být na jiné fakultě tak žádaná. Knihy ve všech knihovnách můžete vyhledávat v databázi dostupné přes web aleph.muni.cz.

Nespoléhejte se ale jen na tištěné materiály, zkuste využít i elektronických informačních zdrojů, díky nimž máte přístup k nejrůznějším databázím a digitálním knihovnám. Jak na to, se dozvíte na webu ezdroje.muni.cz. Ve zdrojích se dobře orientuje s vyhledávačem discovery.muni.cz.

Pracovat s elektronickými zdroji se naučíte také na workshopech pořádaných knihovnami nebo v prakticky zaměřených předmětech.

Ve spolcích si toho dá zažít spousta. Můžete třeba organizovat majálesový průvod.

Zapojte se do studentských spolků
Zpestřete si studentský život díky studentským spolkům, poznejte řadu nových kamarádů a získejte také spoustu zkušeností. Na univerzitě působí přes 20 studentských spolků. Své si najdou medici, právníci, ekonomové, politologové i budoucí novináři. Všechny je zastřešuje Munie - Masarykova studentská unie.

Zapojit se můžete i do činnosti debatních kroužků nebo studentských médií, jako je například Radio R či Halas, časopis studentů FSS, nebo studentský portál Lemur.mu. Hlídejte výroky politiků s Demagogem.cz nebo vyrazte na zahraniční pracovní stáž s AIESECem. Pomáhejte zahraničním studentům v International Student Clubu nebo doučujte sociálně slabé děti se spolkem Mise naděje.

Příležitostí je spousta, chce to jen začít. Nábory nových členů se konají na začátku každého akademického roku, někde i na začátku každého semestru.

Hlavní novinky