Přejít na hlavní obsah

8 tipů pro studenty, jak se nastartovat po létě

Začátek semestru se neúprosně blíží. Co udělat pro to, abyste do něj vykročili tou správnou nohou?

Všichni to známe. Ze sladkého nicnedělání (nebo alespoň fungování ve volnějším režimu bez školních povinností) se na konci léta neprobírá do univerzitního života zrovna lehko. Jak se namotivovat a co udělat proto, aby tenhle semestr začal úspěšně?

1. Poskládejte si rozvrh
I když na začátku semestru vypadají všechny předměty zajímavě a inspirativně, pravdou je, že se pak očekává, že je i dotáhnete do konce. Promyslete si dopředu, co všechno si zapíšete a kolik předmětů zvládnete, někdy míň může být víc. Využijte první týden, zajděte si na první přednášky, zeptejte se starších spolužáků, konfrontujte rozvrhy, a pak zapisujte. Radši mít méně kreditů, než se psychicky složit přes zkouškové.

Malý tip: Zkuste si tento semestr zapsat něco úplně mimo váš obor, a rozšiřte si tak obzory. Celouniverzitní nabídka předmětů je pestrá, i když v tuto chvíli už asi hodně probraná, ale můžete se obohatit nejen o vědomosti, ale i nové kontakty a kamarády.

2. Mějte plán
Každý miluje překvapení, jen ne všechna, která vám škola nachystá, se vám budou líbit. Zkuste probudit své spořádané já a udělejte si osobní harmonogram semestru, kde si zaznačíte všechny povinnosti, například data odevzdání projektů a seminárek, data žádostí o stipendia, zahraniční výjezdy apod. Doporučujeme zaznačit hezky barevně i zápočtový týden. Pak už vás nic nemůže nepříjemně překvapit.

Motivační tip: Do harmonogramu si doplňte i odměny, které si za odevzdané práce či napsané testy udělíte, to se vám pak bude učit jedna radost!

3. Rozečtěte se dřív, než bude pozdě
Většina studentů se hald povinné četby přímo děsí . Vy ale ne. Jste totiž o krok dál, první knížku ze sylabu jste totiž přelouskali už během prázdnin. Anebo ne? To není moc pravděpodobné, že? Ale co takhle začít se čtením hned v prvním týdnu semestru? Čtení vám připomene, proč máte vlastně svůj obor tak rádi, budete na sebe hrdí, jak se hezky snažíte, a navíc, budete mít náskok před spolužáky, kteří se o knížku budou všichni bít najednou na konci semestru, kdy vy už budete mít dávno přečteno.

Nevidíte ještě do sylabů nebo tam žádnou zásadní literaturu nemáte? Nemusíte si nutně půjčovat knížky z povinné četby, sáhněte po nějaké vzývané bibli vašeho oboru. Pomůže vám to správně se naladit na studijní notu.

>> 10 tipů, jak se znovu naučit soustředit

4. Najděte si vzor nebo opinion leadera
Vypátrejte blog nějakého významného experta ze svého oboru nebo svého oblíbeného spisovatele či jiné autority. Každá disciplína má svou hvězdu a spousta z nich používá třeba Twitter nebo je možné je sledovat na Facebooku. Můžete se tak rychle dostat k zajímavým informacím, které třeba jiným uniknou, nebo můžete najít inspiraci.

Máte vědecké ambice? Zaregistrujte se na výzkumnických sociálních sítích ResearchGate nebo Academia.edu a propojte se s kapacitami nejen z Masarykovy univerzity, ale z celého světa.

5. Mějte svoje sny a cíle na očích
V každodenní rutině člověk lehce ztrácí ze zřetele důvody, pro které se rozhodl studovat svůj obor (což může mít za následek ztrátu nervů nebo studijního odhodlání). Buďte před sebou o krok napřed, sepište si je!

Vezměte tužku a hezký barevný papír a vytvořte si motivační myšlenkovou mapu, do které zakreslíte vše, co máte na studiu či svém oboru rádi, co vás baví, co vás motivuje. Mohou to být knížky, které se vám líbily nebo si je chcete přečíst, zajímavá myšlenka či informace týkající se vaší disciplíny anebo vysněná práce či cíl, kterého chcete dosáhnout. Prostě až budete mít učení nad hlavu a nebude se vám chtít vstávat na přednášky, mějte svoje důvody na očích.

6. Sejděte se s kamarády
Zorganizujte na začátek semestru party nebo aspoň malé posezení s kolegy a spolužáky. Pozvěte třeba i lidi, se kterými jste se zatím na hodinách spíš míjeli. Až přijdete do prvních hodin nebo budete čekat na přednášku, není vůbec marné být obklopený lidmi, které už znáte. A hlavně dobrá parta je základní předpoklad pro úspěšně zvládnutí semestru.

7. Začněte den odměnou
Nejtěžší bývají první dny, v nichž se musíme dokopat k tomu vstát z teplé postele a odklusat na přednášku. Proč to ale nezkusit jinak a neudělat z nepříjemné povinnosti nejlepší část dne? Vymyslete si něco, co vám zpříjemní začátek dne a namotivuje vás k tomu, abyste ranní budík zaklapli jenom dvakrát a ne pětkrát. Kupte si třeba cestou do školy kafe a croissant nebo se dohodněte na společné předpřednáškové snídani se spolužáky v parku, dokud je venku ještě teplo.

8. Vyvětrejte si hlavu pohybem
Studentský život je někdy opravdu náročný, myslete proto i na únikový plán – a ne, nemyslíme tím přerušení studia. Najděte si hned na začátku semestru aktivitu, při které si oddechnete, vyvětráte hlavu a načerpáte novou energii. Skvěle mohou posloužit sportovní kurzy a lekce nabízené Masarykovou univerzitou. Zasportujete si, poznáte nové lidi a uvidíte, že to hned půjde i na seminářích o něco snáz. Pokud se už do žádného kurzu nevejdete, podívejte se po okolních sportovištích, fitness centrech či lekcích jógy nebo pilates. Kolem fakult univerzity je možností spousta. Anebo se rovnou domluvte s kamarády a pronajměte si nějakou tělocvičnu na MU.

Hlavní novinky