Přejít na hlavní obsah

Multimediální den ukáže, jak média vzdorují propagandě

Akce, na které je možné nahlédnout do zákulisí velkých médií, se koná v pátek 6. listopadu na fakultě sociálních studií.

Média mají pravdivě a nestranně informovat, ale ne vždy se jim to daří. Jak poznat, když ve svojí roli selhávají a jak se tomu bránit, budou radit v pátek 6. listopadu hosté Multimediálního dne na Fakultě sociálních studií MU.

>> přidejte se k eventu na facebooku

Akce, kterou tradičně organizuje katedra mediálních studií a žurnalistiky, zahrnuje celodenní sérii debat, besed, workshopů a přivádí do atria fakulty nejvýznamnější česká média. Letos se nevěnuje jenom médiím, ale prostřednictvím řady hostů přibližuje také pozadí vojenských konfliktů a mezinárodních vztahů.

„Noviny, televize nebo zpravodajské webové portály hrají už léta výraznou roli při válečných konfliktech a znovu se to ukazuje i na tom, který nyní probíhá mezi Ruskem a Ukrajinou,“ poukázal Rudolf Burgr, šéf pořádající katedry, a upozornil tak na téma hlavní debaty dne, která začíná v 9 hodin. Vystoupí na ní bývalý velvyslanec Česka v Rusku a USA Petr Kolář, bezpečnostní expertka Ivana Smoleňová, redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup a mediální odborník Jaromír Volek.

Se studenty bude tentýž den mluvit i novinářka na volné noze a humanitární pracovnice Markéta Kutilová, která nedávno strávila spolu s kolegyní Lenkou Klicperovou několik týdnů ve válkou poničené Sýrii a dovezla odsud řadu důležitých svědectví.

Jiné postřehy dodá redaktor specializovaného serveru natoaktual.cz Lubomír Světnička, který se zaměřuje na monitorování českého působení v rámci NATO. S vojáky byl už například na misi v Afghánistánu nebo v Kosovu.

A o tom, jak fungovala média za socialismu, se rozpovídá emigrantka a bývalá redaktorka rádia Svobodná Evropa Lída Rakušanová.

Akce Multimediálního se budou odehrávat v budově fakulty sociálních studií. Jejich centrem bude tamní atrium, kam na jeden den stěhuje svoji redakci Česká televize, Český rozhlas, regionální Deník nebo Mladá fronta DNES a studentské projekty Masarykovy univerzity. Kdokoliv tam může práci novinářů poznat tak zblízka, jak jen to jde, a stoupnout si třeba před televizní kameru nebo si prohlédnout rozhlasový přenosový vůz.

Hlavní novinky