Přejít na hlavní obsah

Advokátní kanceláře nabízely práci studentům

AnotaceELSAZástupci advokátních kanceláří se v polovině dubna setkali se studenty práv na akci job-fair Kontakt, která se konala na Právnické fakultě MU. Sedmnáct zaměstnavatelů se přijelo prezentovat a nabídnout stáže studentům převážně třetích až pátých ročníků. Akce se pravidelně koná již šest let na brněnské a pražské právnické fakultě a zaměřuje se hlavně na obchodní právo. Pořadatelem je ELSA – The European Law Students’ Association.

„Pro advokátní kanceláře je to zjednodušení administrativy, protože nemusí vypisovat výběrová řízení na každou pozici a objíždět všechny fakulty. A pro studenty je to možnost během jednoho dne rozdat všem potenciálním zaměstnavatelům svoje životopisy,“ říká viceprezident pro marketing ELSA Brno Jakub Král, který má celou akci na starosti. Projekt job-fair Kontakty se koná vždy na jaře a na podzim v hale Právnické fakulty MU a těší se nemalému zájmu studentů. Řada z nich se na stáncích kanceláří jenom informuje, někteří však přicházejí s jasnou představou o práci, kterou by chtěli dělat. Podle Krále z akce běžně odchází dvacet až třicet studentů s nabídkou stáže v kapse. „Nižší ročníky začínají jako obchůzkáři nebo se zaučují třeba tím, že píší podání a ty nejzákladnější rešerše. Pro čtvrté a páté ročníky už tu může být třeba pozice asistenta koncipienta,“ uvádí Král.

Většina studentů se na stáncích advokátních kanceláří jen informovala, někteří však již přišli s jasnou představou o budoucím zaměstnání.
Většina studentů se na stáncích advokátních kanceláří jen informovala, někteří však již přišli s jasnou představou o budoucím zaměstnání.

Velkou konkurentkou Brna na pracovním trhu je Praha. Většina velkých advokátních kanceláří totiž sídlí právě v hlavním městě a pražští studenti jsou pro ně proto atraktivnější. „Během uplynulého roku, kdy jsme po krátkém přerušení v Brně opět rozjeli job-fair Kontakt, se nám sice podařilo vštípit většině společností, že brněnští studenti jsou nejen stejně kvalitní jako ti pražští, ale v mnoha oblastech i flexibilnější. Praha na tom ale asi bude vždycky lépe,“ vysvětluje Král. Dodává ale, že Praze je možné konkurovat také jiným typem znalostí. „Pražská práva se zaměřují více na pozitivní právo, formální přístupy a znalost zákonů dopodrobna. Brněnští studenti spíše vědí, kde co najít a jak to správně použít,“ objasňuje.

Od příštího akademického roku zřejmě projdou brněnské job-fair Kontakty změnou. Podle Krále se rýsuje myšlenka, že by se tyto akce dělaly i pro jinou skupinu studentů. Tedy nejen pro ty, kteří chtějí pracovat pro velké advokátní kanceláře, které se specializují na obchodní právo. „Chtěli bychom, aby byl podzimní job-fair menšího formátu. Zaměřili bychom se na jiné typy advokátních kanceláří, nabídli jim nižší účastnický poplatek a zapojili i neziskové organizace typu Ekologický právní servis nebo třeba soudy,“ popisuje Král. Nešlo by tedy o formu hromadného výběrového řízení, jak tomu bylo teď na jaře, ale jednalo by se spíše o prezentaci subjektů, se kterými fakulta nebo ELSA spolupracují.

Hlavní novinky