Přejít na hlavní obsah

Život medičky mezi skripty a činkami sledují tisíce lidí

Cvičím, abych se srovnala se stresem ze školy, říká o sobě hvězda Instagramu Zuzana Špačková aka iamzuz1.

Medička Zuzka ukazuje na Instagramu nejen záběry z posilovny nebo zdravé jídlo, ale přibližuje i svět budoucích lékařů.

Cvičím, abych se srovnala se stresem ze školy. To o sobě říká studentka Lékařské fakulty MU Zuzana Špačková, jejíž vyrovnávání se stresem je sledované jako u málokoho. Závodnice v kategorii bodyfitness má na Instagramu pod přezdívkou iamzuz1 přes 16 tisíc fanoušků. Ukazuje tam nejen záběry z posilovny nebo zdravé jídlo, ale přibližuje také svět budoucích lékařů.

Do posilovny a vůbec hýbat se chodila Zuzana už dávno před nástupem na školu. „Když mě přijali na medicínu, říkala jsem si, že cvičení půjde stranou, nebude na něj čas. Stal se ale pravý opak. Do fitka jsem najednou chodila pětkrát šestkrát týdně, potřebovala jsem nějaký ventil,“ svěřuje se studentka čtvrtého ročníku, na jejímž příkladu se ukazuje, že není cvičení jako cvičení. Někdo se v posilovně proběhne po pásu a jde domů, ona dělá cviky, které normální smrtelník nezná jménem, a rýsují se jí svaly, o nichž člověk běžně ani neví, že je má.

Dělá to hlavně pro radost, ale jezdí i na závody. Poprvé to bylo na podzim roku 2014 a třeba teď za pár dnů budou následovat další – mistrovství Moravy organizované Svazem kulturistiky a fitness České republiky a po něm v tom lepším případě i republikový šampionát.

Dřív závodila Zuzana v nejnižší kategorii bikini fitness, časem ale přesídlila výš, do skupiny body fitness. „V té první se hodnotí hlavně dojem na pódiu a ladnost, a proto jsem se musela posunout jinam – já opravdu neumím být elegantní na 12centimetrových podpatcích,“ směje se sama sobě milovnice sportu, která si teď musí víc dávat pozor na množství tuků a svalů v těle, což jsou v její nové kategorii nejdůležitější zohledňovaná kritéria.

Drsná příprava
Aktuálně to znamená, že žije podle striktně stanoveného režimu. Ví, kolik jídla může sníst a co všechno musí obsahovat nebo co musí všechno odcvičit. Do toho náročná škola a neustálá únava z toho všeho. „Uznávám, je to trochu zvláštní, ale já tuhle masochistickou část přípravy vyhledávám. Nejde mi ani tak o to, že dostanu nějakou medaili, ale spíš o testování vlastních možností a pocit, že jsem to dokázala,“ popisuje zapáleně Zuzana, která podobně mluví i o medicíně.

S přítelem mají kromě instagramových profilů také blog s názvem Czech fitness couple, přes který chodí spousta dotazů. Zuzana tak často odpovídá například na to, jestli by medicínu doporučila. Její odpověď tazatele většinou nepotěší. Natvrdo říká, že to nedokáže zhodnotit.

„Vím, že pro mě to byla dobrá volba, odjakživa mě bavily přírodní vědy a možnost něco takhle objevovat. Ale ono je to taky ohromně náročné a nikdo dopředu neví, jestli to zvládne,“ přiznává medička, jež dlouho bojovala s pocitem, že na lékařskou fakultu nepatří a školu nemůže zvládnout. Až časem jí došlo, že podobně to má skoro každý medik a jde jenom o jedno jediné: vydržet.

Jak se jí to daří a co všechno každodenně prožívá, může kdokoliv sledovat online. Že to dělá rádo spousta lidí, dokazuje vysoký počet fanoušků jejího instagramového profilu a blogu a také počet ohlasů, které přicházejí. Co za úspěchem stojí? Zuzana má dojem, že hlavně její bezprostřednost. „Já tím nesleduju žádný záměr, prostě tam házím, co mě napadne. Neumím ani moc fotit, baví mě hlavně vyprávět k fotkám příběhy,“ líčí.

Díky tomu všemu směřuje k ní i jejímu příteli spousta nabídek od firem, které by se jejich prostřednictvím rády propagovaly. Prosby, na které spousta blogerů radostně kývá, u nich ale nebývají vyslyšené. „S přítelem jsme se shodli, že to nechceme komercionalizovat. Naštěstí si můžeme dovolit neprodat duši za krabici proteinu. Nemohla bych propagovat něco, o čem si nemyslím, že je to dobré. Cítím zodpovědnost k lidem, co nás sledují.“

Hlavní novinky