Přejít na hlavní obsah

Zorganizovat moot court stálo stovky hodin času

Regionální kolo ELSA Moot Court Competition organizovalo deset lidí půl roku.

Jan Dohnal s částí organizačního týmu.

Začátkem dubna se do Brna sjelo na osmdesát studentů práv z patnácti evropských zemí, aby se utkali ve fiktivním sporu vytvořeném experty ze Světové obchodní organizace. Regionální kolo ELSA Moot Court Competition on WTO law se v Brně konalo poprvé a jeho přípravu zajišťovali studenti právnické fakulty, kteří jsou členy studentského spolku ELSA Brno. Pořadatelský tým se na akci připravoval půl roku a její organizaci a zajištění věnoval stovky hodin.

Deset jeho členů vedl Jan Dohnal, který je za možnost organizovat projekt podobného rozsahu velmi vděčný. „Získal jsem zkušenosti z oblasti vedení a práce v týmu, obstarávání finančních prostředků ze soukromé i veřejné sféry a komunikaci s významnými právními institucemi,“ popisuje přínosy pozice hlavního organizátora.

S nápadem ucházet se o regionální kolo, kterých se po celém světě konalo jen pět, přišel podle Dohnala Miloš Pupik, který stojí v čele brněnské organizace ELSA. „Abychom toho dosáhli, museli jsme napsat motivační dopis a sestavit předběžný rozpočet celé akce. Nastínili jsme v nich základní plány, jako je ubytování více než 100 osob, prostory pro samotná soudní jednání či shánění peněz od sponzorů,“ uvedl Dohnal s tím, že když vyhráli výběrové řízení na organizátora, byli nadšení.

Organizační tým ELSA Moot court competition.

Jako hlavní organizátor Dohnal nejprve rozdělil zodpovědnost za jednotlivé oblasti mezi členy přípravného týmu. Ti se museli postarat nejen o ubytování a dopravu po Brně, ale také o jídlo či společenský program akce trvající celkem čtyři dny. „Když jsem si spolupracovníky vybíral, byl pro mě hlavní jejich zápal pro akci a samozřejmě také angličtina,“ podotkl Dohnal s tím, že v týdnu, kdy se akce konala, na ní pracovalo skoro 50 lidí. Finále se pak odehrávalo v prostorách Ústavního soudu ČR.

„Mnohé tipy k organizaci jsem dostal nejen od koordinátorky celého projektu ELSA International, ale také od kolegů z partnerské pobočky ELSA Praha, kteří regionální kolo organizovali před dvěma lety,“ uvedl Dohnal. Přesto se studenti komplikacím nevyhnuli. „Původně jsme očekávali příjezd většího počtu účastníků. Bohužel se nám na poslední chvíli odhlásilo několik týmů, což nám způsobilo drobné logistické potíže například v rezervacích v hotelech a podobně.“

Půlroční příprava celé akce zabrala hodně času a budoucí právníci ji museli dělat ve svém volném čase. Studium ani tak zanedbávat nemohli. „Přerušil jsem ale práci v advokátní kanceláři,“ uvedl Dohnal, který již za sebou má zkušenost v mezinárodní advokátní kanceláři Allen & Overy v Praze, jenž se specializuje především na obchodní právo.

„Advokacie se mi hodně zamlouvá. Mou osobní vášní je právo duševního vlastnictví, zálibu jsem ovšem našel i ve velkých mezinárodních transakcích v rámci obchodního práva,“ podotkl Dohnal, který byl nedávno vybrán v rámci stipendijního programu International Trademark Association jako studentský zástupce evropského kontinentu na setkání právníků duševního vlastnictví, které se koná na konci května na Floridě.

Hlavní novinky