Přejít na hlavní obsah

Nebojte se ptát. To je základ

Studentka práv a studentská poradkyně Věrka vítá prváky na univerzitě a radí, na co si dát pozor. 

Věra Punčochářová.

Začátek léta v Brně mi vždycky připadal jako nejkrásnější čas a místo na světě, a i když by snad mohl svádět k tomu, abych odložila učení, neudělám to, protože vím, že na dece před kolejemi mi informace do hlavy polezou mnohem snáz než kdykoliv jindy.

Začátek června je pro nás studentské poradce taky doba, kdy máme nejvíce práce, a to bohužel nejen té příjemné („Jak si zažádám o stipendium?“), ale bohužel i té smutné („Nestihla jsem napsat seminárku do opakovaného předmětu, vyhodí mě?“, „Kdy mi bude vyměřen poplatek za studium?“).

Proto vás, kteří před sebou máte první kroky na Masarykově univerzitě, prosím, ptejte se na všechno vždycky raději dřív než později. Studijní oddělení nekouše, vyučující taky ne a my už vůbec ne. A učte se. Teď mluvím jako stará moudrá sova, ale studovat bez učení už jsem si za vás vyzkoušela a vážně, nejde to.

Učit se nemusí znamenat bezduché šprtání (i když potrénovat paměť ještě nikdy nikomu neuškodilo). Během studia se setkáte se spoustou zajímavých předmětů, které vyučují skvělí lidé. A pokud je vám váš obor malý, můžete si zapsat předměty i z jiných kateder a ústavů nebo dokonce fakult. A pokud vám začne být malé Brno, zkuste v rámci studia vycestovat do zahraničí.

Masarykova univerzita je svět sám pro sebe. Až zjistíte, kde se najíst (navštivte pověstný bufet v budově bývalé lékařské fakulty, za chvíli vás tam budou znát jménem) a kde spát (když to nejde doma u maminky a na koleje se vám nechce, můžete zkusit najít ubytování i přes Vývěsku v ISu), můžete se angažovat v některém ze studentských spolků (třeba zrovna mezi Studentskými poradci), navštívit filozofické divadlo nebo Univerzitní kino Scala. Jestli se Vám nikam nechce, půjčte si knížku v některé z mnoha univerzitních knihoven. Najdete tu jak obrovské množství odborné literatury (a bez ní to, stejně jako bez toho učení, prostě nepůjde), tak i spoustu beletrie (to hlavně v knihovnách na pedagogické a filozofické fakultě).

Doufám, že na zápis přicházíte se stejným nadšením jako kdysi já a že si to budete užívat i dál. Třeba jako teď já, když píšu tenhle článek a kdy svítí slunce, ale ve stínu pod liliovníky tulipánokvětými je příjemný stín, kdy je do zkoušky ještě dost daleko, a tak si za každých padesát stran skript slíbíte pět stránek detektivky nebo zmrzlinu a je vám fajn. Hodně štěstí ve studiu!

Autorka je studentkou Masarykovy univerzity, působí i jako studentská poradkyně.

Hlavní novinky