Přejít na hlavní obsah

Lekce češtiny přilákaly do Brna lidi z 38 zemí světa

Na letní školu slovanských studií přijelo na Filozofickou fakultu MU přes 130 studentů. Budou se čtyři týdny učit česky. 

Každý den od pondělí do soboty čeká studenty intenzivní výuka češtiny, odpoledne zase doplňkový program, třeba v podobě hodin tance.

Přes sto třicet studentů z třiceti osmi zemí světa vyměnilo prázdniny a dovolenou za lekce češtiny. V půlce července totiž odstartovala každoroční Letní škola slovanských studií, kterou každoročně pořádá Kabinet češtiny pro cizince Filozofické fakulty MU. Osmdesát čtyři účastníků získalo na čtyřtýdenní studium češtiny stipendium od ministerstva školství.

Následující měsíc bude pro studenty letní školy pestrý: každý den od pondělí do soboty je čeká intenzivní výuka češtiny, odpoledne zase doplňkový program v podobě odborných přednášek a seminářů a večer filmy z české produkce nebo hodiny tance. V průběhu letní školy se podívají také do Prahy, Moravského krasu, vily Tugendhat nebo do pivovaru v Bratčicích.

Účastníci Letní školy slovanských studií zaplnili přednáškovou místnost..

Dnes absolvovali studenti vstupní test, který je rozřadil do deseti skupin podle pokročilosti – od začátečníků přes mírně pokročilé až po středně pokročilé.

„Na letní škole máme přihlášených i čtyřicet Slovanů. Ti mají samozřejmě nejrychlejší vstup do jazyka, paradoxně je ale pak od mírně pokročilé úrovně válcují například Italové a Američani, kteří nemají problém s drobnými nuancemi mezi slovanskými jazyky,“ vysvětluje Eva Rusínová, ředitelka letní školy a vedoucí kabinetu češtiny pro cizince.

„Brněnská letní škola slovanských studií je mezi studenty širokého věkového rozpětí a odborného zázemí nesmírně populární. Jsme velmi rádi za zájem cizinců o naši vlast a naše jazykové a kulturní bohatství. Češtiny se cizinci nemusí bát, nepatří mezi deset nejobtížnějších jazyků světa,“ říká s úsměvem Ladislav Bánovec, ředitel odboru mezinárodních vztahů na ministerstvu školství, který na slavnostním zahájení přivítal studenty z celého světa.

Na letní škole je vždy hodně Slovanů, přijíždějí ale lidé i ze vzdálených koutů světa.

Letošní 49. ročník přilákal studenty nejrůznějšího věku – nejmladšímu je třináct let, nejstaršímu šedesát tři. Jednou z účastnic letní školy slovanských studií je i studentka Samara Ortega z Mexika, která byla před rokem v Brně na Erasmu. „Přijela jsem zpátky do Brna na letní školu, protože čeština je krásný jazyk a ráda bych se ho naučila,“ popisuje Mexičanka svou motivaci.

Kromě vyučujících se studentům věnují i průvodci. Jedním z nich je Srb Nemanja Pajović, který se letní školy zúčastnil předloni jako student. „Byla to vynikající zkušenost. Hodně jsem se toho naučil a ve studiu češtiny jsem se rozhodl pokračovat – mám už za sebou první semestr magisterského studia českého jazyka a literatury,“ říká student.

Hlavní novinky