Přejít na hlavní obsah

Stručný průvodce prváka po MU

AnotacePruvodce
Pro většinu z prváků znamená příchod na univerzitu vysněný únik z domova, ale v začátcích to může být taky spousta nových věcí, se kterými je potřeba se seznámit a srovnat. Studujete na MU, což pro začátek znamená především skamarádit se s ISem, nebo být zatracen. Cílem vašeho studia je ale v první řadě naučit se hledat odpovědi na otázky. Kdo ví, kam se podívat nebo kde se zeptat, má vyhráno. Sedět v koutě a dělat, že tam nejste, je ta největší chyba, kterou můžete udělat, ať už jde o cokoliv. Se zorientováním na univerzitě by vám mohlo pomoci několik následujících tipů.Nezbytná ISIC karta

Asi už víte, že pro pohyb na MU potřebujete ISIC kartu. Tahle kouzelná zelená kartička se stává vaší studentskou občankou, kterou se prokazujete třeba na studijním oddělení a jež vám otevírá mnohé dveře. Bez ISIC karty se v menzách nenajíte (i když občas se někdo podělí o zbytky) a na fakultách skoro nic neokopíruje (občas se někdo slituje a tu jednu stránku vám ofotí). Poznámka na okraj: Nejdřív si ale na ISIC musíte vložit nějaké peníze – většinou na příslušné pokladně na fakultě nebo v menze. Ano, účet na kopírování a stravování je oddělený. Bylo by možná praktičtější, kdybyste mohli projíst, co neprokopírujete, a naopak, ale administrativně by se z toho někdo zbláznil.

Jídlo a bydlení
MU má tři menzy, a to na Žerotínově náměstí 9 v budově rektorátu, v budově Právnické fakulty na Veveří 70 a na ulici Vinařská 5 v areálu tamních kolejí. Ceny jsou jednotné a je možné se zde průměrně najíst za podprůměrnou cenu, což při bujarém/střídmém studentském životě jistě oceníte. Kromě toho je po fakultách a jiných budovách univerzity rozmístěno celkem sedm bufetů, kam se v době oběda sváží jídlo z menz. Na některých místech se podávají i teplé večeře. Standardní je samozřejmě i nabídka vegetariánských jídel a studených jídel. Více viz www.skm.muni.cz.

StrucnyPruvodcePrvaka
Kromě přísunu potravy je potřeba zajistit si také nějakou tu střechu nad hlavou. Ani na koleji se většina z vás neudrží věčně, pokud vůbec. Rozhodně se kvůli tomu netrapte. Po zavedení ubytovacích stipendií mají všichni studenti, kteří nemají trvalé bydliště v místě studia, nárok na dotaci. To dělá z bydlení v soukromí přijatelnější a někdy i pohodlnější alternativu, než tomu bylo dříve.

Cena nejlevnějších kolejí, jako jsou ty na náměstí Míru 4 a na Tvrdého 5/7, začíná na tisícovce měsíčně. Za nejlepší koleje na Vinařské 5 s připojením na internet zaplatíte ke třem tisícům. Podrobné statistiky a informace o kolejích lze získat na www.skm.muni.cz. Na privátu se dá běžně bydlet od dvou tisíc korun, ale i levněji, stejně jako podstatně dráž. Hodně záleží na tom, kolik se vás do bytu namačká a jak blízko je to do centra. Ubytování v soukromí je nejlepší hledat přes jiné studenty, kamarády a nástěnky na fakultách, ale samozřejmě se dát využít i různých vývěsek a inzerátů na internetu. Velmi populární je adresa www.bydleni.muni.cz a využít lze i sekci Vývěska a aktuality na ISu.

Bez internetu ani ránu
Můžete si být jistí, že u počítače a na internetu strávíte hodně času. Způsobů, jak se dostat k připojení, je hned několik. Jestliže obýváte koleje, všechna ubytovací zařízení nabízejí nějaký způsob, jak se dostat na síť – ať už prostřednictvím ethernetových zásuvek, WiFi nebo internetových klubů a místností. Kromě počítačů, které jsou přístupné na jednotlivých fakultách, lze také využívat univerzitní počítačové studovny. Nejlepší svou polohou a kapacitou je určitě Celouniverzitní počítačová studovna MU na Komenského náměstí 2 v budově Lékařské fakulty. Ta běží v non-stop provozu a nabízí více než sto počítačů, černobílé i barevné tiskárny, kopírky a několik skenerů. Nebojte se ale využít i počítače ve studovně na Fakultě sociálních studií na Joštově 10, na Pedagogické fakultě na Poříčí 31, v Informačním centru Přírodovědecké fakulty na Kotlářské 2 nebo v Ústřední knihovně Filozofické fakulty na Arne Nováka 1. Více informací o počítačových studovnách visí na www.ups.muni.cz. Pokud vlastníte notebook, potěší vás, že připojit se do WiFi sítě je možné téměř ve všech prostorách univerzity (viz www.ups.muni.cz/info/wifi.shtml). Ostatně pořídit si notebook je investice, kterou většina studentů ocení.

Doprava

Brno sice nepatří mezi velkoměsta, ale široko daleko větší nenajdete a ranní procházky do školy se z některých částí Brna můžou protáhnout i na pár hodin. Pokud není vzdálenost mezi vaším bydlištěm a školou zrovna pár set metrů, vyplatí se průkaz na MHD (totiž šalinkarta, aby vám u přepážky rozuměli) – pokuty jsou velké a revizorů pořád víc, takže jezdit načerno není dobrý nápad. Dopravní podnik města Brna navíc zavedl během posledního roku tzv. klouzavé tarify, které jsou jako stvořené pro přelétavé studenty, takže si můžete koupit průkazku takřka kdykoliv, aniž byste na tom něco tratili. Platí prostě ode dne nákupu. Jako studenti máte nárok na zlevněné jízdné. Vytáhněte kouzelnou ISIC kartu a při dopravě v centrálních zónách 100 a 101 vás čtvrtletní průkaz přijde na snesitelných pět set čtyřicet korun. Brněnská MHD má navíc skutečně hustou síť a při večerním družení se spolužáky oceníte noční rozjezdy. Ty objíždějí prakticky celé Brno i v hodinách, kdy už slušní lidé spí nebo pomalu vstávají na ranní směnu.

Povinný tělocvik
Ano, je to tak, střední školou tělocvik rozhodně neskončil. Někoho to potěší, jiného spíše naopak, každopádně na MU platí heslo „Ve zdravém těle zdravý duch“, takže každý student musí během studia získat dva kredity za nějaké to běhání s míčem, cvičení nebo plavání. V nabídce sportů jsou i exkluzivnější sporty jako třeba squash nebo golf, o ty je však pochopitelně velký zájem a je problém se do nich dostat. V případě dlouhodobých zdravotních problémů lze samozřejmě získat zdravotní osvobození, v případě sportovců pak osvobození sportovní. Vřele se doporučuje, zvláště těm z vás, které tělocvik otravuje, odbýt si ho co nejdřív, tedy dokud jste ještě nadšení a myslíte na to. Zjistit týden před státnicemi, že nemáte splněný zrovna tělocvik, není nic příjemného. Více o nabídce předmětů tělesné výchovy na www.fsps.muni.cz/struktura/katedry/ksa/.

Orientace na univerzitě
Pokud vám dělá problémy vyznat se v objektech MU, netrefíte na koleje, sportoviště nebo některou z fakult, není špatné pořídit si průvodce Masarykovou univerzitou, tzv. Navigátora. Jeho hlavní část tvoří mapa města Brna, ve které jsou barevně zvýrazněny budovy MU a umístěny orientační značky. Je zde také seznam kontaktů, v němž jsou důležité adresy, telefony případně webové stránky jednotlivých pracovišť, ústavů a fakult MU, ale také kolejí, menz, knihoven, knihkupectví, sportovišť apod. Sehnat se dá na Rektorátě MU na Žerotínově náměstí 9 (www.rect.muni.cz) na Odboru vnějších vztahů a marketingu ve třetím podlaží, a to za pětatřicet korun. Pro zorientování na univerzitě je dále velmi užitečná webová adresa univerzity www.muni.cz. Aktuální dění na MU pravidelně sleduje náš-váš měsíčník Muni a jeho on-line verze na stránkách online.muni.cz.

Hlavní novinky