Přejít na hlavní obsah

Trojice informatiků vyhrála mezinárodní soutěž s nástrojem pro dyslektiky

Studenti Fakulty informatiky MU uspěli s unikátním doplňkem pro webové prohlížeče v soutěži Code for Cause.

Studenti Filip Mrváň, Tereza Pařilová a Bruno Mižík.

Studenti Fakulty informatiky MU Bruno Mižík, Filip Mrváň a Tereza Pařilová zvítězili se svým projektem DysHelper v mezinárodní soutěži Code for Cause. Vyvinuli unikátní software, který dyslektikům přizpůsobí prohlížeč webových stránek přesně podle jejich individuálních potřeb. Mají za sebou základní testování a pokračují ve vylepšování nástroje, který by mohl dyslektikům výrazně zkvalitnit život.

„Dyslektici mají spoustu společných problémů při čtení, třeba se jim pletou znaky pro d a b. Díky plasticitě mozku mají ale často také individuální problémy, které se navíc mohou v čase měnit. Dosud žádná technologie pro zohlednění individuálních potřeb neexistovala, my jsme ji nyní vyvinuli,“ přiblížila Tereza Pařilová. Právě z tématu její disertační práce DysHelper vzešel.

A jak nový nástroj funguje? Dyslektik nejprve vyplní obsáhlý test, který dokáže odhalit, s čím má největší problémy. „Speciální matice výsledek přepočítá a do textu umístí rozdělovník přesně na místa, kde je dyslektik potřebuje. Oddálí tak problematické znaky a zároveň udrží slovo konzistentní, takže jej dyslektici přečtou rychleji a bez chyb,“ vysvětlila Pařilová.

Na projektu trojice pracovala od března, Mižík s Mrváněm se přitom rozhodli na tématu postavit své bakalářské práce. Do soutěže museli připravit veškerou dokumentaci projektu, okomentovaný kód, plakát a prezentaci. Do června tak každý strávil přípravou zhruba tři sta hodin.

„Každý druhý den jsme společně konzultovali přes Skype a zhruba jednou za dva týdny jsme se sešli a testovali. Postupně se nám stavěly do cesty různé nástrahy a komplikace, všechny jsme je ale nakonec vyřešili,“ pochvaluje si studentka.

Z osmnácti přihlášených týmů se v červenci utkaly dva nejlepší ve finálovém kole na Univerzitě Johannese Keplera v Linci. „Museli jsme už předložit i výsledky testování, které jsme prováděli na dyslekticích v univerzitním středisku Teiresiás, předvést demo a čelit dotazům poroty. Francouzský tým jsme ale nakonec porazili,“ vzpomíná Pařilová.

Úspěch v soutěži ale pro trojici informatiků neznamená konec práce. Už teď mají plány na další rozvoj DysHelperu, chtěli by například rozšířit testy pro konkrétnější věkové skupiny nebo zabudovat výběr fontu. Na pokračování projektu získali podporu z programu děkana fakulty informatiky.

Hlavní novinky