Přejít na hlavní obsah

Brněnský Ekofilm bude o vodě a jejím nedostatku

Od 13. do 15. října hostí sál Bakala a fakulta sociálních studií festival ekologických filmů.

Žlutá gumová kachnička, kterou nejspíš najdete někde v koupelně je symbolem letošního 42. ročníku festivalu ekologických filmů Ekofilm. Ten začne v Brně ve čtvrtek 13. října a potrvá do soboty 15. října. Tématem letošního ročníku je pak voda a sucho.

„Téma vody a sucha se dotýká úplně všech, protože kde není voda, tam není život. Proto jsme si pro letošní ročník zvolili kachničku jako maskota. Kachnička má ráda vodu, nejlépe je jí v plné vaně. A naše hlavní sdělení zní: Nebuď kachna! Chceme, aby lidé přemýšleli o tom, kolik vody denně spotřebují a jaké mají možnosti třeba ve využívání dešťové vody,“ uvedl tiskový mluvčí festivalu Jan Šmikmátor.

Upoutávka na festival

Festival přiváží především nezávislé dokumenty o problémech ochrany životního prostředí. Má soutěžní část, do níž se letos přihlásilo 1168 filmů, z nichž komise vybrala 40 snímků pro tři soutěžní sekce: Enviro věnující se stavu životního prostředí, Heritage pro snímky o kulturním dědictví a sekci krátkých filmů.

„Z nesoutěžních filmů mohu upozornit například na Nebe a led oscarového režiséra Luca Jacqueta nebo zářijovou novinku Deepwater Horizon: Moře v plamenech o ekologické katastrofě v Mexickém zálivu v roce 2010,“ řekl Šmikmátor a doplnil, že po vybraných filmech budou následovat i besedy.

Ekofilm se bude odehrávat hned na čtyřech místech Brně. Festivalová kina budou v Sále Břetislava Bakaly a v budově fakulty sociálních studií. Doprovodný program pak nabídne vzdělávací centrum Otevřená zahrada a areál EkoExpo na náměstí Svobody.

Na náměstí Svobody celý festival začne, a to už ve středu 12. října v 19.00 koncertem Dana Bárty a skupny Illustratosphere. Dan Bárta vystoupí druhý ten také v roli odborníka, a to na vážky. V přednášce, která se bude konat v 18.00 areálu EkoExpo se představí jako spoluautor dvou populárně-naučných publikací o tomto hmyzu.

Ve čtvrtek ve 20.00 pak mohou zájemci zamířit na fakultu sociálních studií na besedu s odborníky na téma Když krajem kráčí sucho.

V pátek organizátoři lákají například na povídání s původními obyvateli brazilské Amazonie, a to na 17.00 na náměstí Svobody. V 19.30 pak na bude na FSS přednáška následovaná diskuzí o ochraně divokých zvířat v USA a Evropě.

Kdo má rád i nějaké občerstvení, může si v sobotu vyrazit na procházku ulicemi Brna a odhalit jedlé rostliny, které se dají běžně najít v přírodě i ve městech. Vycházku , která začíná ve 14.00 u FSS, zakončí ochutnávka jedlých plevelů a pokrmů z nich.

V Sále Břetislava Bakaly a v budově FSS se pak budou po všechny dyn promítat soutěžní filmy. Vstup na projekce je bezplatný, zájemci se však musí předem registrovat. Podrobný návod a také program je na stránkách www.ekofilm.cz.

Hlavní novinky