Přejít na hlavní obsah

Studenti Muni bojují s mýty v médiích. Spustili kampaň pro středoškoláky

S dezinformacemi bude bojovat nový web Zvolsi.info. Studenti vyrazí i do škol.

Ukázat mladým lidem, jak se vyznat ve složitém světě mediálních informací a nepodléhat přitom dezinformacím, se snaží projekt Zvolsi.info, který tento týden spustili studenti Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Prostřednictvím webu a přednášek na školách seznámí středoškoláky se základními prvky kritického myšlení a tím, jak vyhodnocovat informace, na které denně naráží všude kolem sebe.

Studenti, z nichž většina se věnuje politologii, reagují mimo jiné na zjištění z výzkumů, podle kterých 25,5 procenta Čechů věří dezinformacím a 24,5 procenta lidí věří dezinformačním médiím víc než tradičním. Výzkum publikovala agentura STEM, jež také uvedla, že nejvíce ohrožená je právě mládež. Až 40 procent mladých lidí nemá informace k tomu, aby dokázali rozeznat dezinformační mediální obsah.

„V naší kampani nebudeme nikoho přesvědčovat, co si má myslet. Chceme fungovat trochu jako výživoví poradci – ukázat cestu, jak by lidé měli s informacemi nakládat,“ přiblížil Ondřej Chlupáček, vedoucí tvůrčího týmu. „Myslíme si totiž, že internet je velký supermarket s informacemi a lidé se musí naučit z nich vybírat, stejně jako si vybírají potraviny,“ dodal.

Podívejte se na video k projektu

Zvol si informace!

Představ si mediální svět jako obrovský supermarket. Jídlo, pití, oblečení si vybíráš každý den a už víš, co ti sedí, a co ne. Už jsi ale takto přemýšlel o tom, čím tě „krmí“ média? Jsme tým studentů Masarykovy univerzity a startujeme projekt ZVOL SI INFO, protože se nechceme dívat na to, jak se chytré mozky plní hloupými informacemi. Pojď do toho s námi! ✊ ➡ http://zvolsi.info ⬅

Zveřejnil(a) Zvol si info dne 30. říjen 2016

Skupina studentů na kampani pracuje v rámci svého školního předmětu o propagandě. S projektem Zvolsi.info se účastní mezinárodní soutěže Peer to peer: Challenging extremism, v jejímž zadání je právě úkol vést kampaň směřovanou na mladé lidi. Posluchači Masarykovy univerzity to budou dělat dvěma způsoby: přednáškami na středních školách, které povedou lidé pohybující se v mediálním prostředí, a webem a aktivitami na Facebooku.

První přednášky jsou už domluveny v Litomyšli, Brně nebo Olomouci. Webfacebooková stránka fungují už nyní. Uživatelé tam najdou hlavně Surfařova průvodce po internetu, který je návodem, na co si dát konkrétně pozor. Tvůrci na konkrétních případech upozorňují na problematickou práci se zdroji, jak fungují v mediálních sděleních mechanismy svalování viny a nálepkování, jak si některá média fakta vymýšlejí, manipulují obrazovým materiálem nebo si hrají se strachem a emocemi. Postupem času budou na webu přibývat i příspěvky v blogu, v nichž budou autoři kampaně rozebírat aktuální příklady dezinformací.

Hlavní novinky