Přejít na hlavní obsah

Informatici zvou na netradiční internetovou šifrovačku

Tradiční InterLoS nabízející kombinaci šifer, hádanek a programovacích úloh se odehraje 4. prosince.

Internetová logická soutěž neboli InterLoS nabízí netradiční kombinaci šifer, logických hádanek a programovacích úloh. Pořádají ji studenti ze Spolku přátel severské zvěře pod záštitou Fakulty informatiky MU a proběhne online v neděli 4. prosince. Zúčastnit se mohou týmy do pěti lidí a soutěž má i speciální kategorii pro středoškoláky. Nejpozději den předem je ale nutné zaregistrovat se na webu.

Interlos představuje jakýsi úvod do světa šifrovacích her, protože mnoho jeho úloh je koncipováno tak, aby je zvládli vyluštit i středoškoláci bez znalosti konkrétního programovacího jazyka.

„V průběhu pěti hodin zveřejňujeme na internetu postupně tři sady úloh. V každé z nich jsou tři logické, tři šifrovací a tři programovací. Výsledkem je vždy buď jedno české slovo, nebo číselná posloupnost a po odeslání se řešitelům ihned online objeví, jestli mají výsledek správně a kolik získávají bodů,“ popsal jeden z organizátorů Martin Ukrop.

Soutěžící budou rozděleni do kategorií středoškoláci, vysokoškoláci a ostatní. Cílem je vyluštit co nejvíce úloh v co nejkratším čase.

„Hlavním kritériem je počet správně vyřešených úloh, pouze v případě rovnosti rozhodne drobné zvýhodnění těch, kteří úlohy odevzdají dříve. Bonus také dáváme za vyluštění trojice úloh logická, šifrovací a programovací. Chceme tak ocenit všestranné týmy,“ objasnil organizátor.

Programovacích úloh se začátečníci nemusejí vůbec bát, hra totiž nevyžaduje znalost žádného konkrétního programovacího jazyka. Buď úlohy požadují naprogramovat něco jakýmkoliv způsobem, nebo se sice týkají programování, ale jsou svým zadáním spíše na rozhraní s logickými úlohami.

Loňského sedmého ročníku hry se zúčastnilo zhruba 200 týmů a letos očekávají organizátoři podobný zájem. Všechny úlohy většinou nevyluští nikdo, ale pravidelně se najdou týmy, které nestačí pouze na jednu úlohu.

„Bývají to třeba týmy našich vyučujících, kteří se hry také účastní, nebo i šikovní studenti,“ směje se Ukrop.

Hra začíná v neděli 4. prosince v 15 hodin na webu, pro účast se kromě počítače s dobrým připojením na internet hodí mít tužku a papír a barevnou tiskárnu, na které si můžete vytisknout zadání.

Účast je zdarma, nezapomeňte ale na registraci.

Hlavní novinky