Přejít na hlavní obsah

Studentské divadlo rozhýbe mrtvé postavy. Navíc v angličtině

The Gypsywood Players uvedou v Buranteatru 13. a 15. prosince nové představení Spoon River Anthology.

Divadelní uskupení The Gypsywood Players z Filozofické fakulty MU odehraje 13. a 15. prosince premiéru svého nového představení Spoon River Anthology. Diváci se mohou těšit na monology mrtvých postav, které budou na hřbitově postupně vstávat z hrobů a promlouvat. Jazykem celého představení bude angličtina a odehraje se v obou případech v 19.30 Buranteatru na Kounicově ulici. Vstupenky jsou stále k dispozici.

Předlohou pro inscenaci byla stejnojmenná sbírka Američana Edgara Lee Masterse, který jednotlivé básně původně publikoval v novinách jako epitafy postav, které žily v malém fiktivním městečku Spoon River v Illinois.

„Všechny postavy v naší hře jsou mrtvé a vstávají z hrobů, aby divákům sdělily své životní příběhy. Mluví o tom nejdůležitějším v jejich životech, ale také o nesplněných snech a životních zklamáních. Vše se odehrává na hřbitově a každá postava prezentuje svůj úhel pohledu,“ prozradil člen spolku Jan Sebera.

Básně původně nebyly určeny k divadelní adaptaci, ale jen ke čtení. Členové spolku tak z více než dvou set epitafů vybrali nejikoničtější postavy a poskládali je tak, aby na sebe mohly zajímavě reagovat.

„Letos hrajeme pod režisérským vedením Gena Terrusa, který přijel do České republiky přes Fulbrightovo stipendium. Je to zkušený herec, režisér a dramaturg, který působil i na Broadwayi. Současně cvičí představení i se studenty JAMU, u nás je ale rád, že může pracovat kompletně v angličtině,“ popsal Sebera.

Studentské divadlo působí na filozofické fakultě už od roku 1965, většina jeho členů pochází z katedry anglistiky, není to však podmínkou. Letošní ansámbl je tvořen pětadvaceti studenty, kteří nejen hrají, ale starají se také o kostýmy, hudbu nebo propagaci. Před dvěma lety slavilo divadlo úspěch s hrou Farma zvířat a loni se Shakespearovskou klasikou Sen noci svatojánské.

Premiéra i repríza představení Spoon River Anthology se odehrají od 19.30 v Buranteatru, vstupenky je možné rezervovat na e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a vyzvednout je na místě. Cena činí 200 korun, pro studenty 100.

Hlavní novinky