Přejít na hlavní obsah

Studenti sbírají záznamy do čichové mapy Brna. Vložte i ten svůj

Přehled voňavých i zapáchajících míst moravské metropole má pomoci se zlepšením života ve městě.

Mezi prvním místy označenými v mapě je třeba pivovar, kde se názory na to, zda voní nebo zapáchá poměrně různí, stánek s kávou na Joštově či pomočená zeď na křižovatce Koliště a Křenové ulice.

Vůně i zápachy jsou opomíjenou složkou života ve městě. Nepodléhají regulacím, a dokážou tak značně znepříjemnit život, stejně tak ale může příjemná vůně zlepšit náladu. Právě s touto myšlenkou přišla pětice studentů Masarykovy univerzity a spustila před několika dny čichovou mapu Brna.

Každý návštěvník jejich nového webu do ní může zanést svůj bod, ostatní o něm pak hlasují. Hlavním cílem studentů je upozornit na problémová zapáchající místa a vyzdvihnout ta, která naopak stojí za návštěvu.

Čichová mapa města postupně vzniká na webu dostupném ze dvou adres www.brnovoni.czwww.brnosmrdi.cz, prozatím obsahuje asi desítku záznamů, studenti jich však chtějí nasbírat stovky.

„Sbíráme záznamy všeho druhu, při vkládání je návštěvník webu zařadí do kategorií, které slouží k lepší orientaci. Teprve po vložení ale ostatní hlasují, jestli dané místo voní či zapáchá, názory se totiž mohou lišit,“ přiblížil Martin Svatoň, student přírodovědecké a filozofické fakulty.

Kromě určení přesného místa na mapě musí vkladatel určit zdroj zápachu v kategoriích jídlo, příroda, město, zvířata a jiné, posléze definovat intenzitu a určit, zda je zápach cítit trvale, jednorázově či opakovaně. Každé místo je navíc možné sdílet na sociálních sítích a diskutovat o něm.

„Podle hlasování návštěvníků se vložené body automaticky seřazují do takzvané pachparády. Ta naznačuje, která místa v Brně nejvíce voní a nejvíce smrdí,“ doplnil Svatoň s tím, že v budoucnu chtějí s kolegy uspořádat vycházky po těch nejvoňavějších místech.

S místy se silným zápachem mají naopak studenti Masarykovy univerzity zcela jiné plány. „Jakmile shromáždíme dostatek záznamů o místech s obtěžujícím zápachem, máme v plánu předat je odboru životního prostředí brněnského magistrátu, a podniknout tak prví krok k řešení situace. Věříme, že platforma čichové mapy by se mohla stát kanálem pro komunikaci s vedením města. V takovém případě ji určitě budeme dále rozvíjet,“ popsal další člen týmu Jiří Kalina, doktorand na přírodovědecké fakultě a zaměstnanec Centra pro výzkum toxických látek v prostředí MU (Recetox).

Studenti, kteří společně zorganizovali už několik úspěšných projektů, spolupracují s neziskovou organizací Sdružení přátel Jaroslava Foglara a jsou aktivní ve veřejném prostoru. S nápadem čichové mapy Brna uspěli v grantovém programu Mládež kraji.

Hlavní novinky