Přejít na hlavní obsah

Mladá medička z Muni se dostala mezi Čechy roku

V laboratořích Masarykovy univerzity pracovala Barbora Čechová už na gymnáziu. Díky svým úspěchům se dostala do prestižního výběru osobností.

Bára si zkusila každodenní práci vědců. Jen s tím rozdílem, že jí v té době bylo 18 let.

Náročný, ale krásný rok má za sebou studentka prvního ročníku Lékařské fakulty MU Barbora Čechová. Ještě jako středoškolačka v maturitním ročníku obsadila čtvrté místo na světové olympiádě vědeckých talentů, což jí vyneslo mimo jiné nominaci mezi 24 osobností Mladé fronty Dnes s názvem Češi roku 2016.

Za co to všechno? Čechová se ještě jako studentka brněnského Gymnázia Matyáše Lercha díky práci v rámci SOČ dostala do laboratoří kampusu Masarykovy univerzity. Vybrala si téma, které vypsal biolog Lumír Krejčí z Přírodovědecké fakulty MU, a začala zkoumat roli jednoho proteinu v opravném mechanismu DNA.

„Pokud tento protein v lidském organismu nefunguje tak, jak by měl, lidé trpí Rothmund-Thomsonovým syndromem, který se projevuje například vyšší pravděpodobností výskytu rakoviny nebo předčasným stárnutím,“ dává věc do širší souvislosti Bára.

Než z výzkumu vydolovala nějaké výsledky, stálo ji to spoustu energie. Ve škole si zařídila individuální studijní plán, takže v laboratoři mohla výjimečně trávit i týden v kuse. Zkusila si tak každodenní práci normálních vědců. Jen s tím rozdílem, že jí v té době bylo 18 let.

„Já se vždycky na začátku hrozně stydím před lidmi. Přišla jsem do laboratoří, kde měli všichni spoustu titulů, a já nic neuměla, tak jsem se trochu bála, abych je neotravovala,“ líčí Bára začátky v pavilonu A7 univerzitního kampusu v Bohunicích. A přiznává, že než do něj vůbec vkročila, myslela si o vědcích různé věci.

„Měla jsem dojem, že to musí být hrozně divní lidi, co jsou pořád někde zavření a dělají věci, kterým nemůže nikdo rozumět. Ale díky SOČce jsem poznala, že mají stejné koníčky jako kdokoliv jiný, fotí, cestují, ale zároveň berou svoji práci hrozně vážně a posunují věci,“ povídá nadšeně Bára.

V maturitním ročníku Bára odletěla na týden do Phoenixu, kde svoje výsledky prezentovala na Intel ISEF, mezinárodní soutěži středoškoláků. V obrovské celosvětové konkurenci skončila 4. v kategorii Biochemie.

Několikaměsíční vědecká práce jí vynesla spoustu úspěchů. Vyhrála biologickou sekci Středoškolské odborné činnosti a získala cenu Česká hlavička. Její jméno se navíc objevilo mezi autory článku ve vědeckém časopisu DNA Repair Journal, což je věc, která se někdy nepovede ani lidem, kteří už si dělají doktorát.

Příprava na maturitu ve Státech
Kromě toho měly stovky hodin u přístrojů další benefit. V maturitním ročníku Bára odletěla na týden do Phoenixu, kde svoje výsledky prezentovala na Intel ISEF, mezinárodní soutěži středoškoláků, kteří se zapojili do podobných akcí jako ona. Na jedno místo se sletěli zástupci 1700 projektů z celého světa.

„Každý jsme dostali svůj stánek, kde jsme mluvili o tom, na co jsme přišli. Bylo to strašně zajímavé. Vedle mě stál z jedné strany kluk z Floridy a z druhé holka z Georgie. Zrovna jsem se chystala na maturitu, tak jsem se s nimi učila americké reálie,“ vzpomíná mladá vědkyně, která si kromě toho užila i pohodlí, o které se jim organizátoři postarali. A nakonec i radost z toho, že skončila na čtvrtém místě v kategorii Biochemie.

Koncem roku 2016 jí to vyneslo pár slavnostních chvil, když se fotila spolu s ostatními osobnostmi vybranými MF Dnes v pražském paláci Žofín. „Věděla jsem, že noviny každý rok takovou věc pořádají, ale nikdy nenapadlo, že bych se do výběru mohla dostat. Pořád si připadám jako malá ryba,“ říká skromně Bára, která dostala příležitost popovídat si s řadou zajímavých lidí.

Nominaci si letos vysloužili například olympionici Josef Dostál a Lukáš Krpálek, chirurg Jiří Froněk, který se svým týmem jako první transplantoval Češce dělohu a dal jí tak možnost mít dítě, válečný veterán Emil Boček, poslední žijící stíhač, jenž letos po 71 letech letěl ve stíhačce Spitfire, nebo herečka Barbora Poláková. Jak ale říká Bára Čechová, ona strávila nejvíc času povídáním s Kateřinou Vackovou, medičkou, která překonala rakovinu a pak založila neziskovku Loono, jejímž prostřednictvím šíří informace o prevenci.

Hlavní novinky