Přejít na hlavní obsah

Kentico hledá IT studenty do svojí akademie. Má ji přímo na fakultě

Partneři Fakulty informatiky MU z praxe nabízejí vysokoškolákům placené stáže i spolupráci na diplomce.

Studenti se v akademii zlepší třeba v programování v jazyku C#.

Několik studentů informatiky hledá pro svoje projekty od nového semestru softwarová firma Kentico. Nabízí jim práci na úkolech, které se pak ve firmě reálně uskutečňují, a taky možnost nemuset při práci opouštět domovskou Fakultu informatiky Masarykovy univerzity. Firemní Kentico akademie, kde budou studenti pracovat, totiž sídlí přímo na fakultě, ve vědecko-technickém parku a inkubátoru Cerit.

Kentico je jedním z mnoha partnerů fakulty informatiky z praxe, u kterých studenti můžou psát bakalářské či magisterské práce nebo pracovat na zajímavých projektech už při studiu. Kentico akademie představuje vstupní formu vztahu, takže se do ní můžou hlásit i ti vysokoškoláci, kteří doteď s ničím takovým nemají zkušenost.

„Je to náš tréninkový program. Pro stážisty vybíráme úkoly tak, aby se co nejvíc naučili, aby to bylo zajímavé a zároveň, aby to zvládli,“ přibližuje Zuzana Flašková, která má ve společnosti na starost vztahy s vysokými školami a jejich studenty.

Placeným stážistům se v akademii věnují přímo zaměstnanci firmy, kteří je učí věci, na které se v normální výuce nedostane. „Snažíme se tak mimo jiné odstranit problém, na který jsme někdy naráželi, že studenti po škole nemají zkušenost s tím, jak to funguje při každodenní práci v softwarové firmě,“ naznačuje Flašková a jako příklad uvádí třeba verzovací systém, tedy praxi, kdy programátor vytvoří část kódu a přibalí ho k jinému, který už udělal někdo jiný. Zároveň musí dát ale pozor, aby práci kolegů nepoškodil a celý systém nerozhodil. S tím většinou nikdo z absolventů zkušenost nemá.

Až nastoupí do akademie noví účastníci, povede je dvojice vývojářů Kentica. Předpokládá se, že každý účastník programu stráví v kancelářích firmy ve vědecko-technickém parku na Fakultě informatiky MU asi dvacet hodin týdně. Lektoři tady fungují spíš jako poradci, jednotlivé části úkolu z firmy si mezi sebou studenti rozdělí sami a pak už fungují jako tým.

„To, že jsme přímo na fakultě, nám moc pomáhá. Bez toho by se k nám hodně studentů vůbec nedostalo, protože o mladé informatiky je v Brně rvačka a tohle je naše velká výhoda,“ podotýká Flašková.

Studenti, kteří na jaře do akademie nastoupí, budou už třetí skupinou stážistů. Podle Flaškové můžou být jejich plány různé, většina z nich ale směřuje k tomu, že pak nastoupí do firmy na větší úvazek nebo tam dokonce po státnicích získají plnohodnotnou práci.

Podobně přemýšlí i David Čechák, student třetího ročníku oboru počítačová grafika a zpracování obrazu, který se do Kentica dostal netradičně na konci prázdnin. Jak sám říká, byla to totiž jediná firma, která v tuto netradiční dobu volná místa inzerovala.

„Akademie je nejlepší „předmět“, který jsem si tento semestr mohl zapsat. Nastoupil jsem v říjnu a od té doby jsem se seznámil s prací v týmu, agilním vývojem, zlepšil jsem si znalost programovacího jazyka C# a teď je v plánu učit se s Javascriptem. Taky jsem se dozvěděl, jak taková firma funguje,“ popisuje Čechák.

Je jedním z těch, kdo neplánují skončit jenom pobytem v akademii. „Předpokládaná délka pobytu v ní je šest měsíců. Když to bude klapat, měl bych na konci dostat nabídku pokračovat přímo do firmy a tu bych určitě využil,“ říká student.

Hlavní novinky