Přejít na hlavní obsah

Biochemička uspěla ve světové soutěži pro talentované bakaláře

V soutěži známé jako Nobelova cena pro mladé získala Tereza Gerguri čtvrté místo za práci o změnách DNA, které souvisejí s rakovinou.

Gerguri při studiu pracuje v laboratořích Ceitecu Masarykovy univerzity.

Studenti Masarykovy univerzity uspěli už podruhé v prestižní soutěži The Undergraduate Awards, která je označována také jako Nobelova cena pro mladé. Předloni získala celkové vítězství v kategorii věd o živé přírodě Hana Sedláčková, loni na podzim se pak podařilo její kolegyni Tereze Gerguri proniknout ve stejné kategorii mezi nejlépe hodnocené mladé vědce.

V konkurenci studentů z celého světa, kteří píší či nedávno obhájili bakalářskou práci, uspěla s prací s názvem Kinetika homologní rekombinace v meióze. Za názvem práce se skrývá výzkum DNA a jejích změn souvisejících s rakovinou.

„Zkoumala jsem, jakým způsobem zajišťují určité enzymy přenos genetické informace na naše pohlavní buňky. Pokud jsou dané enzymy poškozené, nepřenese se genetická informace při dělení pohlavních buněk správně a to se může podílet na vzniku rakoviny vaječníků či prsu a může to též souviset s neplodností,“ popsala svou práci studentka Gerguri.

Do bakalářské práce zapracovala podle svých slov jen malou část výzkumu, na kterém pracovala v laboratoři vedoucího své práce docenta Lumíra Krejčího. Podotkla, že na gymnáziu se původně hodně zajímala o astrofyziku, zájem o biochemii v ní vzbudil až volitelný seminář, který měl velmi vysokou úroveň.

„Vyrovnal se i některým přednáškám na vysoké škole, což byl možná jeden z důvodů, proč mě biochemický výzkum začal fascinovat a nadchla jsem se pro tento obor,“ podotkla studentka.

Přestože není soutěživý typ, nechala se přemluvit, aby práci do prestižní soutěže poslala, a rozhodně toho nelituje. „Člověk v takových kláních reprezentuje nejen univerzitu a příslušnou laboratoř, ale i svou zemi. Podle mého názoru je škoda, že se soutěže zúčastnilo poměrně málo Čechů, protože na našich univerzitách je mnoho kvalitních mladých vědců, kteří se věnují výzkumu na vysoké úrovni,“ řekla Gerguri.

Výběr její práce mezi deset procent nejlepších v oblasti věd o živé přírodě ji potěšil a chce ve výzkumu dál pokračovat. Hledala však nové možnosti práce na tomto tématu. Během posledních let začala totiž více přemýšlet o etice výzkumu a zároveň hledala více strukturní pohled na danou problematiku. Proto ji zaujaly právě počítačové simulace, které tuto možnost nabízejí.

Ráda by pokračovala ve studiu i výzkumu. „Kvůli vědě jsem omezila většinu svých koníčků. Na aktivní odpočinek se ale snažím dbát,“ dodala bakalářka Gerguri s tím, že při vědeckém výzkumu je velmi důležitá vnitřní motivace, ale zároveň také umění občas vypnout.

Hlavní novinky