Přejít na hlavní obsah

Univerzitní pěvecký sbor doprovodí zpěvem novou operu

Studenti Muni pod vedením sbormistra Michala Vajdy hrají klíčovou roli v nové opeře Láska na dálku v Janáčkově divadle.

V představení Janáčkova divadla se objeví přesně 57 členů Pěveckého sboru MU.

Pěvecký sbor Masarykovy univerzity už se úspěšně předvedl na mnoha pódiích, loni si třeba odvezl titul absolutního vítěze Grand Prix z mezinárodního festivalu sborů Montreaux Choral Festival ve Švýcarsku. Teď dostal jiný velký úkol. V pátek 24. března se v Národním divadle Brno koná premiéra opery Láska na dálku finské autorky Kaija Saariaho, kterou dostal sbor celou na starost. Bude tak vystupovat bez toho, aniž by měl v zádech domácí divadelní zpěváky.

Pro členy sboru, jichž se v Janáčkově divadle objeví při představení přesně 57, to nejdřív znamenalo osvojit si věci, na které nejsou úplně zvyklí. „Zorganizovali jsme kvůli tomu speciální soustředění, museli jsme se proškolit v intonačních disciplínách a vůbec se naučit číst materiály, ze kterých zpíváme,“ naznačuje sbormistr tělesa Michal Vajda jednu část rozsáhlých příprav.

O tom, že by mohl sbor v opeře účinkovat, ví jeho vedoucí někdy od roku 2015. Taková představení se totiž chystají s velkým předstihem. Sbor už se navíc osvědčil dříve. Jeho členové zpívají také v opeře Hry o Marii od Bohuslava Martinů, která se v tomtéž divadle bude hrát ještě 13. dubna.

V představení s názvem Láska na dálku bude ovšem role uskupení daleko rozsáhlejší. „Opera není napsaná jako ryze sborová, ale sborového zastoupení je tam požehnaně. A nejde jen o zpěv samotný. Obsahuje také hodně jiného jevištního projevu, zpěváci vyjadřují postoje a emoce hlavních postav. I když nezpívají, jsou na scéně pořád,“ přidává podrobnosti Vajda.

Jak se povedly kostýmy či scéna a co všechno dovede Pěvecký sbor MU předvést, se bude každý moct přesvědčit od pátku 24. března.

Se svými svěřenci je sbormistr zvyklý spíš na klasický sborový repertoár než na soudobá operní díla. O to zajímavější zkušenost to ale je. Ačkoliv to pro sbor znamená, že v posledních týdnech tráví v divadle skoro každý den.

Standardní zkoušky trvají tři hodiny, v divadle se ale zkouší čtyři hodiny a ještě to není všechno. „Dorazit musíme minimálně o hodinu dřív, protože musíme do maskérny a obléct si kostýmy,“ dodává Vajda.

Jak se povedly kostýmy či scéna a co všechno dovede Pěvecký sbor Masarykovy univerzity předvést, se bude každý moct osobně přesvědčit od pátku 24. března, kdy se v Janáčkově divadle koná česká premiéra opery. Reprízy jsou naplánované na 28., 30. a 31. března a 5. dubna. Na posledním březnovém termínu by se měla objevil sama autorka opery.

Hlavní novinky