Přejít na hlavní obsah

Týden výtvarné kultury nabídne procházky za Timem i kreslící šváby

Od 20. do 26. března budou brněnské galerie i ulice žít výtvarným umění. Můžete být u toho.

Logo letošního ročníku akce.

Týden výtvarné kultury, který se odehraje v ulicích a galeriích Brna, je za rohem. Konat se bude od pondělí 20. do neděle 26. března. Na co se můžete těšit?

Vedle tradičních výstav v galeriích se jedná hlavně o doprovodný program, tento rok zaměřený na téma S barvou ven! Program akce, na které se významně podílí studenti Pedagogické a Filozofické fakulty MU, sestává z bohaté nabídky vernisáží, diskuzí, workshopů, přednášek či komentovaných prohlídek.

Vyplatí se zajít už na zahájení 20. března do Místodržitelského paláce. „Celé zahájení bude v režii Divadla D’EPOG, které slibuje zajímavé teatrální a výtvarné pojetí celého večera,“ přibližuje organizátorka akce Irena Rodriguez Točíková.

„Zajímavá je i akce Se světlem ven, která se odehraje ve dvou termínech 20. a 22. března večer na Moravském náměstí u sochy Jošta. Na dlouhou fotografickou expozici si budou moci lidé do vzduchu napsat různá vyznání nebo slova, která mají rádi,“ popisuje.

V úterý 21. pak lze navštívit v Galerii TIC diskuzi s držitelem Ceny Jindřicha Chalupeckého Vladimírem Houdkem.

Lidé se mohou těšit třeba i na procházku městem po dílech brněnského streetartisty Tima. „Loni jsme měli streetart obecně, letos je procházka zaměřená přímo na Tima. Téma S barvou ven! nabádá lidi k tomu, aby se rozhlédli kolem sebe a hledali, jestli se zdánlivě šedá ulice nestává dějištěm umění,“ vysvětluje Točíková.

Konference o významech barev a program Petra Nikla
Ve středu 22. zase můžete navštívit konferenci Barva - výraz - význam, která se koná v Moravské galerie. „Jedná se o interdisciplinární kolokvium překračující tradiční pohledy na symbolické významy barev. Téma bude nahlédnuto z mnoha úhlů, ať už z pohledu dějin umění či literární a hudební vědy,“ přibližuje organizátorka.

Na konferenci pak ještě navazuje program umělce Petra Nikla v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Popsaná je jako pigmentová kresba vznikající nečekanými pohyby robotických švábů. 

„Jeho umělecká akce měla proběhnout už v únoru, ale stala se mu nehoda. V divadle spadl do jeviště a zranil se, takže únorovou akci musel zrušit a odložit musel i svou tradiční březnovou cestu do Ameriky, díky čemuž ho můžeme mít na TVK,“ vysvětluje shodu náhod Točíková.

Za zmínku stojí ještě čtvrteční blok Z pitevny do pitevny. „Začíná přednáškou o nedostižitelném rekordu současného výtvarného umění, kterou přednese Radek Horáček na FaVU v místnosti, která bývala pitevnou. Na ni navazuje vernisáž Václava Girsy v Galerii Pitevna na Komenského náměstí v někdejší budově Lékařské fakulty MU,“ zve organizátorka.

Výstavy v galeriích jsou většinou zpoplatněny a ostatní program Týdne výtvarné kultury je zdarma.

Hlavní novinky