Přejít na hlavní obsah

Jak vypadá týden studenta Masarykovy univerzity

Dvanáct měsíců jsme postupně doprovázeli devět studentů všech devíti fakult Muni. Jak vypadá jejich život?

Břetislav Chod z právnické fakulty, Klára Drápalová z lékařské fakulty a Přemysl Šimon z fakulty sportovních studií.

Nahlédnout postupně do života docela obyčejných vysokoškoláků na Masarykově univerzitě jsme se rozhodli právě před rokem v seriálu nazvaném týden studenta. Tady je výsledek. Devět fakult Muni, devět příběhů jejich studentů, devět týdenních koloběhů života. Moc obyčejné ale nakonec nejsou. Spíš je to docela jízda.

Fakulta sociálních studií
Jestli o někom můžeme tvrdit, že mu v žilách místo krve koluje hudba, pak je to Tibor Vocásek. Hudba definuje téměř všechno, co student žurnalistiky a politologie na fakultě sociálních studií dělá. Jejím prostřednictvím Tibor umně propojuje svůj koníček se svým studijním oborem. Kromě školy mu totiž nejvíc času zabírá studentské Radio R.

Fakulta informatiky
Dominika Krejčí dělá jen to, co ji baví. Pod tím se však neskrývají pouze aktivity ve studentském spolku nebo záliba v divadle, ale také hodiny strávené ve škole a v práci. Studentka aplikované informatiky se totiž naučila naplno využít každou minutu svého času. Běžný Dominičin týden je rozdělený hlavně mezi školu, práci a aktivity v informatickém Spolku přátel severské zvěře.

 

Ekonomicko správní fakulta
Život Filipa Hlaváčka určitě neodpovídá typickému studentovi ekonomicko-správní fakulty. Nejen že se všude pohybuje na vozíku a v některých záležitostech potřebuje individuální přístup, on se ale svému handicapu navzdory věnuje závodnímu plavání.

První půlrok měl k dispozici asistentku, která mu pomáhala s přepravou, jakmile se ale Filip v novém prostředí zaběhl, je už úplně samostatný.

Lékařská fakulta
Klára Drápalová působí dojmem, že se narodila se zubařskou vrtačkou v ruce. Tak moc ji její studium baví. I když je ale škola časově náročná, aktivní studentka se s přehledem a nadšením stíhá věnovat spoustě koníčků a aktivit a taky starat o mladší sourozence.

Právnická fakulta
S nástupem do třetího ročníku na právnické fakultě začal student Břetislav Chod také pracovat v advokátní kanceláři. Zajímá ho právo duševního vlastnictví, o němž píše už svou druhou studentskou vědeckou práci. Kromě toho se se spolužáky věnuje simulovaným soudním sporům v oblasti lidských práv.

Přírodovědecká fakulta
V laboratořích tráví Natálie Nádeníčková stále více času, protože na magisterském stupni přibývá praxe a také diplomová práce už je praktická. Zvládá k tomu být ještě studentskou senátorkou a provázet po Brně studenty-cizince, kteří přijeli na Erasmus.

V laboratoři Natálie analyzuje vzorky krve od různých koček a hledá například toxoplazmózu.

Fakulta sportovních studií
Přemysl Šimon studuje speciální edukaci bezpečnostních složek. Kromě hodin bojových sportů cvičí děti judo, píše bakalářku, pracuje jako vyhazovač na diskotékách, fotí oblečení na billboardy a ve volných chvílích chodí do posilovny. To všechno se někdy stane i během jednoho týdne studenta fakulty sportovních studií.

Pedagogická fakulta
Eva Rýcová už dokončuje bakalářské studium, takže jsou její školní povinnosti soustředěné hlavně na závěrečnou práci a několik volitelných předmětů. Díky brigádě a dalším zájmům v oboru i mimo něj ale nedostatkem aktivit rozhodně netrpí. Její studijní specializací je logopedie a surdopedie, zaměřuje se tedy na problémy s komunikací a na neslyšící.

Filozofická fakulta
Že když se chce, dá se toho stihnout opravdu hodně, potvrzuje student geografie a ruštiny Martin Svatoň. Kromě toho, že se chystá na státnice na přírodovědecké fakultě, zatímco chodí na zkoušky z druhého oboru, učí se ještě polsky, španělsky a arabsky a ve volných chvílích pravidelně obléká uniformu dopravního podniku. Přivydělává si totiž jako řidič tramvaje.

Hlavní novinky