Přejít na hlavní obsah

Pohledy z Azor od studentek Muni vynesly už 25 tisíc korun na pomoc dětem

Dvě vysokoškolačky z Přírodovědecké fakulty MU spojily svůj zahraniční studijní pobyt s dobročinností.

Studentky Natálie Nádeníčková a Michaela Kubová si pro svůj Erasmus na Azorech vymyslely projekt Mise hroch.

Stačilo vidět jednu fotku z Azorských ostrovů a plán byl na světě – místo jednoho semestru v Brně se dvě studentky z Přírodovědecké fakulty MU rozhodly pro pětiměsíční stáž na Azorských ostrovech, na kterou od MU obě dohromady dostaly stipendium tři tisíce eur.

Na portugalském souostroví ležícím v Atlantském oceánu, asi patnáct set kilometrů vzdáleném od Lisabonu, si obě našly stáž na místní univerzitě – botanička Michaela Kubová zkoumá azorskou flóru a bioložka Natálie Nádeníčková zase azorskou faunu. V praxi to vypadá tak, že zatímco jedna v městské botanické zahradě sbírá mechorosty a pod mikroskopem je pozoruje a zařazuje do jednotlivých tříd, druhá v rámci projektu reprodukce zvířat odebírá na jatkách vaječníky krávám a v laboratoři zkoumá správný vývoj embryí.

A přestože obě každý den pracují od 9 do 17 hodin, ještě před odletem doma přemýšlely, co že vlastně celých těch pět měsíců na Azorech budou dělat. „Pak jsem ale viděla projekt jednoho studenta z Karlovy univerzity, který z Jižní Koreji posílal pohlednice a výtěžek daroval na Konto Bariéry. Jeho myšlenka mě tak nadchla, že jsme se rozhodly s jeho svolením udělat stejný projekt z Azor,“ vysvětluje Natálie Nádeníčková, jak vznikl jejich projekt Mise hroch.

Každý, kdo by tak od nich chtěl dostat pohled, zaplatí libovolnou částku (minimálně 200 korun) a studentky mu pošlou pozdrav z Azor. Veškerý výtěžek se připisuje na účet nadačního fondu Modrý hroch, odkud peníze putují na pomoc dětem po těžkých úrazech.

„Od začátku února jsme už poslaly přes 100 pohledů a vybraly 25 tisíc korun. Pohledy jsme odesílaly i do Dánska, Polska nebo Švýcarska, ale drtivá většina z nich šla do Česka. Objednávka dorazila dokonce i od našich referentek ze studijního oddělení,“ popisuje Michaela Kubová.

Díky pohledům, lekcím portugalštiny a psaní příspěvků na blog mise-hroch.cz, který jim zdarma vytvořila spřátelená firma nadace, se studentky na Azorech rozhodně nenudí – a pokud ano, tak k moři to mají z kolejí tři minuty.

Hlavní novinky