Přejít na hlavní obsah

Kam v létě? Spojte cestování a zábavu se vzděláváním

Chcete v letních měsících vyrazit na stáž do zahraničí? Je nejvyšší čas začít vše zařizovat.

Nemáte ještě plány na léto? Možností, jak strávit prázdniny v zahraničí, je spousta – od pracovních stáží, dobrovolnických programů až po pracovní pobyty. Při tom všem se naučíte na věci dívat jinýma očima

Stáž v oboru
Rádi byste v létě vyjeli do zahraničí a zároveň získávali zkušenosti v oboru? Program praktických stáží Erasmus+ vás podpoří stipendiem, které se měsíčně pohybuje od 400 do 600 eur v závislosti na tom, do jaké evropské země právě míříte.

Podmínkou stáže je práce na plný úvazek a také to, aby souvisela s oborem studia. Organizaci si hledají studenti sami, minimální délka je dva měsíce. Uzávěrka prvního kola přihlášek je 18. května, další 13. července. Na oborové stáže mohou vyrazit i absolventi – veškerá administrativa však musí být vyřízená ještě před státnicemi.

A jestliže je vám Evropa malá, stipendia ve výši od sedm tisíc korun měsíčně pro takzvané freemovery vám dovolí zamířit i na jiné kontinenty. Uzávěrka přihlášek je 30. května. Více informací o freemoverech a programu Erasmus+ najdete na webu Centra zahraniční spolupráce MU.

Zahraniční stáže zprostředkovává také mezinárodní nezisková organizace Aiesec. Přes program Global Volunteer můžete zamířit na šest až dvanáct týdnů do neziskových a vzdělávacích institucí různě po světě a přes program Global Talent na dlouhodobější profesní stáže v délce od tří do dvanácti měsíců. Poplatek za zprostředkování stáže přes Global Volunteer je 4990 korun, přes program Global Talent 8990 korun.

Dobrovolníkem v zahraničí
V létě se můžete zapojit i do dobrovolnických programů – možnost vycestovat na dva měsíce až na rok do zahraničí a účastnit se různých dobrovolnických projektů nabízí například Evropská dobrovolná služba (EDS).

Vyjet na ni může kdokoliv ve věku od 18 do 30 let. Účastníci mají hrazené ubytování, cestovné do určitého limitu a také dostávají drobné kapesné. Nabídky různých EDS najdete například na stránce europa.eu/youth/volunteering.

Možnosti vyrazit na EDS využil i student fakulty sociálních studií Filip Gábor, který se předloni v létě podíval do Gruzie. „V hlavním městě Tbilisi jsem se dva měsíce podílel na přípravě nové USE-IT mapy pro turisty. Mapa obsahuje minimálně šedesát tipů na místa, která stojí za to navštívit, od galerií, muzeí až pokavárny a bary. Vybrat je byla docela fuška, ale ty dva měsíce patřily mezi ty nejlepší vůbec,“ popisuje student.

Vedle Evropské dobrovolné služby existuje také mezinárodní síť workaway.info, díky níž můžete výměnou za ubytování a stravu pomáhat s prací na farmách nebo v domácnostech. Nezisková organizace INEX-SDA vás zase pošle na krátkodobé zahraniční workcampy například do Tanzanie.

Letní školy, jazykové pobyty i krátkodobé projekty
Pokud hledáte něco krátkodobějšího, zkusit můžete různé jazykové pobyty ve Španělsku, Anglii, Irsku, Rusku nebo Číně. A pokud byste přece jen raději zabruslili do něčeho v oboru, pak je tu vždycky možnost vyrazit na nejrůznější letní školy, které pořádá snad každá větší univerzita. Strávit několik týdnů v zahraničí v obklopení zahraničních studentů zní jako velmi dobrý plán na léto, zvlášť když ještě získáte kredity.

Prozkoumat můžete například nabídky na webu Utrechtské univerzity utrechtsummerschool.nl nebo na stránce summerschoolsineurope.eu. Ten, kdo by přece jenom chtěl vzdělávací aktivity kratší než čtrnáct dní, se může přihlásit na sedmi až desetidenní mezinárodní projekty zaměřené na nejrůznější tematiku, od třídění odpadu až po mediální laboratoř. Evropská unie hradí účastníkům ubytování, stravu a také cestovné.

Nabídku projektů najdete na salto-youth.net nebo na stránkách organizací Be International, Mladiinfo ČR, Evropské centrum mládeže Břeclav, Tmelník nebo Together Czech Republic.

Pracovní léto v USA nebo Evropě
Kdo by si chtěl o prázdninách raději vydělat nějakou tu korunu navíc, může vyrazit na jeden z nejpopulárnějších pracovních programů – na Work & Travel USA. Ten umožňuje vysokoškolským studentům pracovat až čtyři měsíce ve všech státech USA včetně Aljašky nebo Havaje. Po skončení práce máte navíc ještě 30denní vízum na cestování. Nabídka pracovních pozic je různá – od plavčíka, číšníka, prodavače až po pomocníka na dětských táborech.

Loni v létě do národního parku Yellowstone přes program Work & Travel zamířila i studentka žurnalistiky Tereza Paďourová. „Vůbec jsem netušila, kolik papírování a zařizování okolo toho bude. Zabírá to hodně času a stojí to spoustu nervů, ale pokud se člověk dostane na dobré místo a natrefí na super lidi, jako se to povedlo mně, určitě to stojí za to. Letos se tam chystám znova,“ říká studentka, která přihlášku vyřizuje už od podzimu. Začít s přípravou v březnu však podle ní není pozdě.

Kvůli nižším cenám za letenku a nepotřebnosti pracovních víz se vyplatí letní brigáda v Evropě. Buďto si ji můžete najít sami například na stránkách www.eures.cz, nebo využít pracovní agentury, které nabízejí různé programy, například práci v oblasti cestovního ruchu ve Velké Británii, Španělsku, Německu nebo au-pair pobyty v různých zemích.

Hlavní novinky