Přejít na hlavní obsah

10 věcí, které musíte udělat, abyste zvládli zkoušky

Jak všechno zvládnout, dosáhnout co nejlepších výsledků a mít co nejdelší prázdniny?

Zkouškové období se závratnou rychlostí přiblížilo a je načase zvážit vhodnou strategii, jak všechno zvládnout, dosáhnout co nejlepších výsledků a mít co nejdelší prázdniny. Kromě toho, že má každý předmět svá specifika, jsou věci, které obecně stojí za to dodržet. Připravili jsme pro vás výčet deseti nejdůležitějších, které vám zajistí úspěšné zkouškové.

1. Zvládnout zápočty
Tohle zní jako samozřejmě, ale asi je dobré připomenout, že abyste vůbec mohli uvažovat o tom, jaké zkoušky, v jakých termínech a jakým způsobem budete absolvovat, je klíčové se k nim nejprve probojovat. V některých předmětech to znamená zvládnout zápočet, který může být stejně obtížný jako samotná zkouška, jinde to obnáší získat body v průběžných testech nebo včas odevzdat seminární práce. Ať už musíte tyto podmínky splnit v průběhu semestru nebo až v zápočtovém týdnu, nepodceňte je.

2. Odhadnout náročnost učiva
Až na naprosté výjimky je ke zvládnutí každé zkoušky nutné se aspoň trochu podívat na učivo. Důležité přitom je správně odhadnout, jak moc je nutné se na danou zkoušku připravovat, co je nutné vědět a není až tak nezbytné a přizpůsobit tomu plán. Nikdo přece nechce propadnout u důležité zkoušky jen proto, že jí nevěnoval dostatek času, který vyplýtval přípravou na jinou zkoušku, která byla až směšně jednoduchá.

3. Vytvořit si a dodržet časový plán
Dobrý time management dokáže divy. Není nutné vytvářet si seznam nebo dokonce excelovskou tabulku s přesnými časy a podrobnými návody, ačkoliv i to může někomu ulehčit život. Stačí si v hlavě ujasnit, co vše musíte stihnout, jaké jsou termíny, co dalšího vám do učení bude vstupovat a mít aspoň rámcovou představu o tom, kdy se co naučíte. Počítejte přitom rovnou s tím, že plán úplně nedodržíte a mějte určitou rezervu. V závěrečné části příprav to oceníte.

4. Neprokrastinovat
Vypadá to jednoduše, realita je ale většinou složitější. Někdy prokrastinuje snad každý, důležité je ale udržet zdravou míru. Zkouškové období k prokrastinaci vehementně svádí, musíte s ní ale bojovat, obzvlášť pokud jste s učením začali později, než by bylo potřeba nebo pokud vám látka příliš nejde do hlavy. Jednoduchý návod, jak na to, zřejmě neexistuje, každý musí sám zjistit, co na něj platí, a být na sebe přiměřeně tvrdý.

5. Najít vhodné prostředí k učení
Mít vše naplánováno a mít připraveny všechny potřebné materiály k učení je jedna věc, příliš hlučný spolubydlící nebo rozptylující hudba zpovzdálí však může celý proces učení zhatit. Zamyslete se proto nad tím, v jakém prostředí se vám nejlépe učí, a najděte si dopředu místo, které vám umožní být při přípravě na zkoušky produktivní. Může to být knihovna, park, kavárna, ale třeba i železniční nástupiště.

6. Přihlásit se na zkoušku
Při všem tom stresu a přeříkávání látky nesmí člověk zapomenout na jednu drobnou, avšak klíčovou věc. Ke každé zkoušce je potřeba se v daném termínu přihlásit v ISu, jinak ji vůbec nemůžete absolvovat. Jakékoliv znalosti a vynaložené úsilí pak mohou kvůli takové maličkosti přijít vniveč a vytoužené prázdniny se mohou o řádný kus vzdálit.

7. Před zkouškou se vyspat
Nervy a stres většinou velí učit se na zkoušku až do poslední chvíle a pokud je to potřeba, nespat i několik nocí před samotnou hodinou H. Ano, někdy to může pomoci a třeba i zachránit celou situaci, je ale třeba si uvědomit, že nevyspalí pravděpodobně na zkoušce nepředvedete hvězdný výkon ani v případě, že budete dobře naučení. Vyplatí se proto den před zkouškou ulehnout včas do postele, a pokud je to třeba, vstát raději ráno dříve a ještě se učit.

8. Přijít
Tak tohle snad nikoho z vás nepotká, ale přeci – na termín a čas zkoušky není radno zapomenout nebo třeba jen zaspat či si nechat ujet tramvaj. Následky jsou v takovém případě nemilé, většinou obdržíte automaticky hodnocení, jako byste u zkoušky propadli. Pokud máte termín zkoušky zapsaný v ISu a již se z něj nejde odhlásit, jděte na něj. Vždy se vyplatí využít pokus i s minimální šancí na úspěch, než jej úplně zahodit.

9. Být vhodně oblečen
Zvyklosti na jednotlivých fakultách Masarykovy univerzity se sice liší a liší se i požadavky na oděv v rámci oborů a předmětů. Obecně však platí, že na ústní zkoušky je třeba přijít oblečen aspoň částečně společensky, u písemných zkoušek se to většinou nevyžaduje, měli byste se o tom ale předem ujistit.

10. Upozadit své nedostatky
Pokud vše zdárně zvládnete a ocitnete se tváří v tvář zkoušejícímu, vyplatí se taktizovat. Pokud to okolnosti dovolují, snažte se vyhýbat tématům a otázkám, ve kterých tušíte své nedostatky či mezery, naopak se snažte prodat témata, kde toho víte hodně. Ani zde to však neplatí stoprocentně – někdy může být strategické přiznat, že něco třeba nevíte či si nejste jisti, pokud to tedy zrovna není nějaká klíčová věc. Schopnost odvodit si chybějící informaci z kontextu či ukázat, že i bez některých znalostí se v problematice vyznáte, se v akademickém světě rovněž cení. No, a o zachování chladné hlavy snad ani není třeba se zmiňovat.

Hlavní novinky