Přejít na hlavní obsah

Student pomáhá zvelebovat vesnici v albánských horách

Jiřího Němce z Fakulty sociálních studií MU ocenil rektor Mikuláš Bek za aktivní rozvoj občanské společnosti.

Cestování má student Fakulty sociálních studií MU Jiří Němec v krvi.

Jiří Němec je dobrodruh. Student mezinárodních vztahů a politologie vyráží ve volném čase pomáhat s obnovou horské vesnice na severu Albánie. Právě proto byl rektorem univerzity oceněn na Dies Academicus za aktivní rozvoj občanské společnosti.

Cestování má student Fakulty sociálních studií MU v krvi. „Už od střední jsme jezdili se spolužáky na hory a jednou jsme chtěli právě do Albánie, což se nám nakonec kvůli povodním na Balkáně nepovedlo a nechali jsme to na další rok,“ líčí Jiří. Rok nato našel na internetu právě vznikající projekt Albánská výzva, díky kterému by mohl kolem vesnice Curraj i Epërm značit turistické trasy, a tak se bez váhání přidal. „Smyslem projektu je právě toto území zvelebit. Na přelomu tisíciletí se začalo vylidňovat a my chceme pomoci s tím, aby se do něj lidé vrátili. Už se nám to začalo dařit.“

V roce 2015 byl Jiří členem a vedoucím značkářského týmu. „Od minulého roku jsem navíc zastupoval zakladatele celého projektu, když zrovna nebyl na místě,“ popisuje student a dodává, že loňský ročník trval sedm týdnů. V lokalitě bez elektřiny, signálu a tekoucí teplé vody je to fyzicky i psychicky velmi náročné.

„Dalším projektem vedle značení byla oprava kostela přímo ve vesnici. Na něm je zajímavé, že se jedná o jeden z mála svatostánků, který přežil tvrdý albánský komunistický režim. Udělali z něj kino,“ říká Jiří. Krom seškrábání marxistických nápisů a opravy dokonce pozvali i faráře, který kostel znovu vysvětil.

Skupina dobrovolníků opravila mimo jiné kostel, ze kterého udělali albánští komunisté kino.

Tím to ale nekončí. „Postavili jsme také most, který jsme naprojektovali a sami si ho propašovali do Albánie,“ směje se dobrovolník. „Je celkem složité převézt tunový železný most z Česka až na místo.“ Převezení části konstrukce byl jeho vůbec první výjezd do Albánie, takže to byla taková zkouška ohněm.

Dobrovolníci na místo dopravili i železný most a pak ho tam postavili.

V současnosti se projekt začíná stávat zážitkovou komunitou pro mladé lidi nejen z České republiky, ale už z celého světa. „Objevili jsme tam neprozkoumané jeskyně, chceme také na čas přesunout náš tábor do dvou tisíc metrů a vedle obnovy turistických značek a dalších drobností chceme oblast více prozkoumat,“ popisuje Jiří, který se snaží návštěvy Albánie skloubit se svým studiem.

Sám se vypravil několikrát na ambasádu v Tiraně. „Je také dobré brát třeba mediky. Vlastně je to pro ně praxe, protože při takových akcích se sem tam stane nějaký drobný úraz a je potřeba někoho ošetřit,“ dokresluje atmosféru místa oceněný student, jehož podle vlastních slov nepřekvapilo jen ocenění, ale už i samotná nominace na něj. O to více si ho však váží.

Hlavní novinky