Přejít na hlavní obsah

5 důvodů, proč se v Brně žije skvěle

Podle prestižního žebříčku patří Brno mezi nejlepší studentská města světa.

Jedinečná atmosféra Jakubského náměstí v centru Brna.

Bude to znít jako chvála, které nejde věřit, ale ona je to vážně pravda. Lepší místo než Brno jste si pro svoje studium vybrat nemohli. Pokud se do moravské metropole chystáte, přečtěte si, co vás v ní všechno čeká.

Hokejová Kometa Brno letos po 51 letech vyhrála extraligový titul. Byl to příběh o zmrtvýchvstání klubu, na který ještě před pár lety chodilo jen několik set nejvěrnějších. Město samotné žije podobný příběh. Z šedého místa plného podniků v úpadku je město plné života a příslibů. Dělají to hodně právě studenti a teď se na tom můžete podílet také. Jak to? Protože:

Brno je akční
Až se ve městě trochu aklimatizujete, zjistíte, že narážíte na jeden problém. Děje se toho tady moc. Pořád budete chtít někam chodit a kamarádi vás budou pořád někam zvát. Vždyť i univerzita má svoje vlastní kino Scala. Koncerty střídají divadla a sportovní akce, skoro každý den se koná nějaká debata, kde si můžete poslechnout o zajímavých tématech a rovnou se taky na něco zeptat v příjemné atmosféře kaváren a hospod.

Jakmile překonáte tento prvotní drobný problém, zjistíte, že je to vlastně skvělé, protože na všech těch úžasných akcích nemusíte být jen jako diváci, ale můžete se i přímo zapojit. Pokud máte pocit, že chcete za něco bojovat a přesvědčovat lidi o nějakém názoru, Brno je přesně to místo, které vám to umožní. A naberete u toho spoustu zkušeností, které se budou časem hodit. Třeba jako Monika Hanych.

Z plesu studentů Masarykovy univerzity.

První tři roky studovala na dvou fakultách Masarykovy univerzity. Zároveň si musela nějak vydělávat, takže učila v jazykovce, pracovala v médiích, dělala průvodkyni po památkách a později se živila psaním na zakázku na volné noze. Pomáhala taky s organizací festivalu Jeden svět a s různými akcemi, jako je TedX, uvolněná konference, na které vystupují inspirativní lidé.

„U všech prací to byla kombinace toho, že jsem si potřebovala a chtěla vydělat, ale zároveň jsem to chtěla dělat způsobem, který mě baví,“ popisuje dnes doktorandka na právnické fakultě, která za roky studia zvládla i tři zahraniční pobyty.

Co jí to všechno dalo? „Hrozně moc! Nepočítaně zkušeností, pracovní návyky i zlozvyky, snad i špetku nadhledu a nakonec také poznání, že nejen prací je člověk živ. A že by člověk měl ideálně dělat něco, co jemu konkrétně dává smysl,“ doplňuje studentka práv, která šikovně využila skoro všeho, co jí Brno a Masarykova univerzita nabízí.

Brno je (i)novátorské
Znáte firmu Kiwi? Celosvětově úspěšný vyhledávač letenek se v Brně zrodil jen před několika málo lety a jen letos má v plánu přijmout několik set nových lidí. Třeba právě Kiwi dobře ilustruje, jak rychle se dnes město rozvíjí.

Místní politická reprezentace má už několik let strategii na podporu inovativního podnikání, a když se k tomu přidají vysoké školy, které lákají nové a nové mozky, je z toho to nejlepší podhoubí pro zakládání nových firem nebo pro to, aby sem jiné přesunovaly svoje sídla. Například o IT specialisty je tady velká přetahovaná, navzdory tomu, že absolventy v oboru vychovávají hned dvě fakulty. Dělat v Brně IT zkrátka chcete. Ale i jiné věci.

„Když se podíváme 15 nebo deset let zpátky, je tady vidět ohromný posun. Stalo se to díky politické podpoře a také díky tomu, jací lidé se tady koncentrují. Teď už je jich navíc tolik, že se snaží pomáhat těm, kteří přichází po nich,“ přibližuje Vojtěch Krmíček, absolvent Masarykovy univerzity, který pracuje v Jihomoravském inovačním centru. Má tam na starost teprve vznikající firmy, aby se rozvíjely, jak jen můžou. Pomocná ruka se vždycky najde.

Brno žije i sportem, třeba na řece Svratce se utkávají univerzitní osmiveslice.

Vydělat na inovacích tady jde navíc i díky tomu, kolik výzkumných institucí V Brně v posledních letech vyrostlo. Pro každého studenta to znamená, že se může podílet na velkých projektech už v době, kdy ještě nezískal žádný akademický titul. Nebo si je minimálně zkoušet. Už zmíněné Jihomoravské inovační centrum před pár týdny otevřelo FabLab, dílnu pro moderní kutily a vývojáře, kde se může kdokoliv dostat ke 3D tiskárně, laserové řezačce nebo řezacímu plotteru.

Brno je kamarádské
O tom, jak moc fajn místo pro život Brno je, už nemluví jen místní, ale sláva města se dostává i daleko za jeho hranice. Britská společnost Quacquarelli Symonds letos sestavila žebříček deseti nej studentských měst, podle něhož se dostalo Brno na čtvrté místo na světě.

Už několikrát se o moravské metropoli v poslední době vyjádřil i slavný americký deník New York Times. Třeba jejich článek z loňského roku měl podtitulek „nečekaná kuchyně a noční život v mekce architektury“.

„Brno je pro život perfektní město. Hodně pomáhá velikost. Je dostatečně velké, aby tady byly dostupné všechny možné služby, a zároveň dostatečně malé na to, aby se za nimi člověk všude dostal pěšky nebo na kole,“ shrnuje hlavní výhody Vojtěch Kubát, někdejší novinář Hospodářských novin a student Masarykovy univerzity, který se dlouhodobě zajímá o urbanismus a to, co města svým obyvatelům nabízejí nebo by měla nabízet.

V Brně je všude kousek a kamarády potkáte na každém rohu.

Současné Brno se chlubí skvělými kavárnami, bistry a restauracemi, kde se dá najíst za rozumné peníze. Je tady spousta originálních hospod a vináren, kde se obyčejné povídání u piva mění na úplně jiný zážitek. A je tady taky skvěle fungující MHD, díky níž dostanete domů i z hodně rozjetého večírku a která se umí poprat i s několika desítkami tisíc návštěvníků hudebních festivalů nebo místní slavné přehlídky ohňostrojů Ignis Brunensis.

Brno je mezinárodní
Rozvíjející se firmy, vysoké školy, nová výzkumná centra a příjemná atmosféra města vůbec dělají z Brna město, které je víc než kterékoliv jiné zvyklé na cizince. Navíc na letiště do Prahy, Vídně nebo do Bratislavy je to kousek.

„Zahraniční studenti většinou říkají, že Brno jim bylo doporučeno od učitelů, případně také od studentů, kteří se odsud vrátili. Líbí se jim, že si taky každý najde vyžití. Brno opravdu dýchá studentským životem. Není velké a přeplněné turisty, ale zase není malé, takže se tady studenti nenudí,“ říká Andrea Zlámalová, prezidentka International Student Clubu (ISC) při Masarykově univerzitě.

Do společnosti lidí z celého světa se můžete dostat třeba přes International Student Club.

Organizace, kterou vede, propojuje domácí i zahraniční studenty. Těm zvenku pomáhá při první krocích v cizím městě a ve škole, těm domácím nabízí možnost poznat spoustu nových lidí z celého světa a procvičit si angličtinu a další jazyky. Mezi jejich pravidelné akce patří Board Games (deskové hry v čajovně), Quiz Night, prezentace zemí a jejich oblíbených jídel, sporty, výuka jazyků a například party v tramvaji nebo na lodi.

ISC není jediný spojovací článek, díky kterému si můžete popovídat s cizinci. Spousta z nich už si tady vytvořila svoje komunity a pořádají různé akce, které jsou často volně přístupné, a dozvědět se o nich dá na sociálních sítích.

Brno není Praha
Kombinuje v sobě totiž výhody velkého i malého města, dává spoustu příležitostí a přitom neobtěžuje ohromným ruchem.

Hlavní novinky