Přejít na hlavní obsah

Tipy na podzimní předměty: Základy práva, žonglování nebo extremismus

Hledáte zajímavé nepovinné předměty z jiných oborů na Muni? Tady je pár tipů.

Jarní semestr už je skoro u konce, poslední termíny zkoušek už se dají spočítat na prstech a studenty čeká letní pauza. Současně se ale postupně spouští registrace předmětů do příštího semestru, a pokud si ho chcete něčím ozvláštnit, je právě pro vás určena nabídka kurzů, které si může zapsat kdokoliv na celé univerzitě.

Na některých fakultách už registrace běží, jinde ji spustí v nejbližších dnech. Tady je několik tipů, co si na podzim zapsat.

Nejvíce otevřených kurzů nabízí s přehledem filozofická fakulta. Často jde o výuku jazyků nebo se zaměřují na historii, na své si ale přijdou třeba i zájemci o urbanistiku. Předmět Jak studovat město? Kapitoly z urbánních dějin vás seznámí s trendy v budování a formování měst a můžete za něj získat tři kredity.

Se zajímavými předměty se myslelo i na hudebně nadané, a to jak teoreticky, tak prakticky. Předmět Teorie populární kultury patří do první kategorie a seznámí vás se základními pojmy a přístupy k výzkumu popkultury. Ryze praktické jsou potom třeba předměty Collegium musicum, v rámci nichž se můžete zapojit do smíšeného sboru, mužského sboruorchestru a za aktivní účast získat kredity.    

Pro zájemce o právo může být zajímavá letošní nabídka právnické fakulty. Předmět Organizace justice vás kupříkladu podrobně seznámí s českým justičním systémem, pro pět kreditů však budete muset zvládnout ústní zkoušku.

Zajímavým kurzem s přesahem do praxe se pro některé může stát předmět Základy obchodního práva, který vás naučí orientovat se v zákonné úpravě a aplikovat ustanovení zákona v reálných situacích. Podobné typy znalostí, ale z trochu jiného soudku, můžete získat i v kurzu Základy trestního práva hmotného a procesního a v několika dalších, zaměřených na další subdisciplíny práva.

Pokud jste v poslední době zatoužili dokázat se lépe orientovat v některých celospolečenských problémech, nabízí právě pro vás několik předmětů fakulta sociálních studií. V kurzu Politický extremismus a radikalismus se bezpečně naučíte odlišovat jednotlivé extrémní a radikální ideologie.

Předmět Evropská unie – základní fakta a milníky vám zase poskytne silnou základnu znalostí do diskuzí o této mezinárodní organizaci. Pro ty, kteří by se rádi naučili psát články nebo prostě jen pronikli do tajů žurnalistiky, se tradičně otevírá kurz Úvod do žurnalistiky.

Skvělý úvod do světa fyziky a zkoumání přírody nabídne od září kurz Úvod do fyziky, pro zájemce o programování se pak otevřou třeba kurzy Základy programováníProgramování v jazyce Java. Ten první vás seznámí s algoritmy a naučí vás základům programovacích funkcí, druhý už je úžeji zaměřen na konkrétní programovací jazyk.

Na pedagogické fakultě naučí zájemce správnému mluvenému projevu a interpretaci v kurzu Umělecký přednes, a pokud sníte o nějakém předmětu, který zvládnete celý z pohodlí domova, je tady Angličtina online.

Na ekonomicko-správní fakultě doporučujeme absolvovat předmět Základy ekonomie, odnesete si z něj skutečný přehled o zákonitostech trhu a dalších především makroekonomických ukazatelích.

Nezapomeňte taky na pestrou nabídku sportů. V podzimním semestru by vás mohla zaujmout třeba Horostěna nebo Žonglování.

Hlavní novinky