Přejít na hlavní obsah

Mladí právníci zvítězili v azylovém moot courtu. Spor se týkal kurdského vojáka

Dva studenti Právnické fakulty MU vyhráli v simulovaném soudním sporu o vojákovi, který žádal o ochranu v EU.

Soutěžící a porota. Tereza Domanská a Michal Vosinek z Muni jsou pátá a čtvrtý zprava.

Studenti Právnické fakulty MU Tereza Domanská a Michal Vosinek zvítězili na konci jarního semestru v simulovaném soudním sporu zaměřeném na azylové a uprchlické právo. Porazili týmy ostatních českých a slovenských univerzit.

Posluchači čtvrtého a pátého ročníku se na soutěž připravovali už od února. „Nejprve jsme museli detailně prostudovat případ, který se týkal kurdského příslušníka irácké armády domněle spojeného se separatisty, který žádal o mezinárodní ochranu ve fiktivním státě Evropské unie Slavonii. Museli jsme také projít veškerou judikaturu a informace o zemi původu,“ vzpomíná Domanská.

Umístění případu do fiktivního státu zaručovalo rovné podmínky pro české i slovenské studenty, všichni totiž museli nastudovat právní úpravu Evropské unie a spousty mezinárodně-právních dokumentů.

Z načerpaných informací sepsali budoucí právníci písemná podání, ve kterých argumentovali postupně za obě strany sporu, tedy ministerstvo vnitra, které se snažilo udělení azylu zabránit, a žadatele o azyl.

Pro rady a konzultace si studenti chodili k Lindě Janků, která na fakultě vede praktický kurz právní klinika uprchlického práva a která studenty koučovala.

Na konci dubna se s dalšími týmy sešli na Karlově univerzitě a utkali se v ústním kole. „Postupně jsme zastupovali obě strany sporu a na naši zahajovací řeč, reakci na protistranu a závěrečné shrnutí návrhu jsme měli vždy dohromady dvacet minut. Kdykoliv se nás ale členové azylové komise mohli na cokoliv zeptat,“ popisuje Vosinek.

Ve finále se brněnští studenti střetli s týmem Karlovy univerzity a jako zástupci ministerstva vnitra zvítězili. „O našem vítězství rozhodla nejspíš pečlivá příprava dlouho před samotnou soutěží, všechny týmy totiž předvedly kvalitní výkon,“ myslí si Domanská.

Oba studenti absolvovali v minulém semestru povinně volitelný předmět azylové a migrační právo a praktický kurz právní klinika uprchlického práva, díky němuž se o soutěži dozvěděli. Společně se už dříve zúčastnili třeba simulace právního výboru Valného shromáždění OSN v Budapešti, kde vyjednávali mezinárodní smlouvu o environmentálních uprchlících.

Azylovému a migračnímu právu se minimálně Domanská chce věnovat i do budoucna. „V kontextu současné situace se jedná o rozvíjející se obor a myslím, že lze očekávat další nárůst jeho významu,“ myslí si studentka. Vosinka se zase vidí na právním oddělení ministerstva zahraničních věcí, kde by se chtěl věnovat právním aspektům mezinárodních organizací.

Hlavní novinky