Přejít na hlavní obsah

Výlety v okolí Brna: Po stopách židovské kultury a vyvražděných jeptišek

Výletní tip na víkend. Vyrazte do Ivančic nebo Dolních Kounic.

Klášter Rosa Coeli postavený v roce 1181 je dnes jen zřícenina, láká ale návštěvníky svou tajemnou atmosférou.

Je vám v letním Brně těsno? Sbalte si batoh, sedněte na kolo nebo vlak a hurá objevovat okolí moravské metropole. V sérii článků s výletními tipy po Brněnsku načerpáte inspiraci. Tentokrát představujeme jihozápad města a jeho historické klenoty.

Navštívit můžete třeba místo, kde se narodil slavný malíř Alfons Mucha. Nebo se nechat zlákat noční prohlídkou tajemné gotické zříceniny, kde podle legend vyvraždili jeptišky, či se vydat po stopách židovské kultury.

Ivančice a Dolní Kounice nabízejí mnoho zajímavých míst na návštěvu. Najdete tu hned několik českých nej. Třeba nejstarší ženský klášter na Moravě nebo třetí nejstarší židovský hřbitov v České republice.

Dolní Kounice
Starobylé město Dolní Kounice se nachází 25 kilometrů jihozápadně od Brna v údolí řeky Jihlavy (kolem 45 minut autobusem ze Zvonařky). Ve městě je možné navštívit mnoho památek, které vypovídají o jeho bohaté historii. Nachází se zde romantická zřícenina kláštera Rosa coeli, židovská synagoga a hřbitov, zámek a další památky.

Klášter můžete navštívit v rámci komentovaných prohlídek, které se konají ve dne i v noci.

Zřícenina kláštera Rosa Coeli
„Na celém světě není tolik ticha, jako když sněží v Dolních Kounicích a probořenou střechou katedrály snáší se k zemi bílý sníh…“ Tak básnil o kounickém klášteře ve stejnojmenné básni geniem loci okouzlený Jan Skácel.

Klášter premonstrátek postavený v roce 1181 je dnes jen zřícenina, láká ale návštěvníky svou tajemnou atmosférou. Na působivosti dodávají gotickému klášteru, jehož název v překladu znamená růže nebes, i různé legendy, jimiž je opředen.

Jedna z nich hovoří o tom, že klášter založil krutý válečník Vilém Pulín z Kounic, který plenil a drancoval kostely a kláštery. Za to ho papež uvrhl do klatby, z níž se mohl vykoupit pouze postavením kláštera. Kounický klášter tak při pokládání základního kamene postihla kletba.

Mezi lidmi kolovaly legendy o neřestném životě, který vedly místní jeptišky. Obyvatelé byli pohoršení jejich morálkou, a tak jedné noci klášter přepadli. Traduje se, že kouničtí řezníci nemravné řeholnice bez milosti zamordovali. V západní zdi křížové chodby je zase podle pověsti zazděná jeptiška za to, že se stýkala s muži.

Klášter můžete navštívit v rámci komentovaných prohlídek, které se konají ve dne i v noci.

Ivančice
Město Ivančice ležící 28 kilometrů od Brna (kolem 45 minut vlakem nebo autobusem z Mendlova náměstí) pochází z přelomu 12. a 13. století. Ivančice se rozprostírají na soutoku tří řek – Jihlavy, Rokytné a Oslavy a patří mezi nejstarší města na Moravě.

Kromě židovské historie je město proslavené také díky svým rodákům Alfonsi Muchovi a Vladimíru Menšíkovi, jejichž životy připomínají expozice na místní radnici.

Židovskou kulturu dnes připomíná zdejší synagoga.

Židovský hřbitov a synagoga
S historií města je spjata židovská komunita, která byla jednou z nejstarších, největších a nejdůležitějších na Moravě. Židovští kupci navštěvovali hradiště Ivaňgrad, jedno z významných tržišť, už v období Velkomoravské říše.

Židovskou kulturu dnes připomíná zdejší synagogarozsáhlý hřbitov nacházející se severně od Ivančic. Dochoval se zde nespočet gotických a renesančních hrobek, a dokonce i novorománská obřadní síň. Nejstarší náhrobní kámen pochází z toku 1552. Po pražském a kolínském hřbitově je ivančický židovský hřbitov třetí nejstarší v České republice.

Muzeum a rozhledna Alfonse Muchy
Do historie města se neodmyslitelně zapsal ivančický rodák, secesní malíř a grafik Alfons Mucha, který se narodil do nepříliš zámožné rodiny krejčího Ondřeje Muchy v roce 1860.

Rozhledna Alfonse Muchy patří k nejmenším v Česku.

Jeho život a celoživotní vztah k rodnému městu zachycuje stálá expozice s názvem Ivančický rodák Alfons Mucha 1860-1939 umístěná v historické budově Staré radnice na Palackého náměstí. Prohlédnout si tam můžete například skici ke Slovanské epopeji, studie k vitráži okna v katedrále svatého Víta, první československé známky a další grafické práce, fotografie, korespondenci nebo osobní věci slavného umělce.

Navštívit můžete rovněž rozhlednu, jednu z nejmenších v zemi, nesoucí Muchovo jméno. Nachází se na vrcholu Réna nedaleko města, odkud se rozprostírá výhled na Ivančice a okolí. K rozhledně vede červená turistická stezka.

Hlavní novinky