Přejít na hlavní obsah

Výlety v okolí Brna: Údolím Bobravy do Rosic a na Masarykův okruh

Výletní tip, pokud trávíte léto v moravské metropoli. Vyrazte na jihozápad romantickým bobravským údolím.

Most přes Bobravu u Spáleného Mlýna.

Přinášíme další várku tipů na letní výlety do hodiny od Brna. Tentokrát se podíváme za historií města Rosice, vypravíme se na výlet údolím říčky Bobravy a nasajeme vůni benzínu na Masarykově okruhu.

Údolí Bobravy
Kouzelné údolí říčky Bobravy protékající stejnojmenným přírodním parkem se rozprostírá asi 13 kilometrů jihozápadně od Brna. K výchozímu bodu asi šestnáctikilometrové trasy, který se nachází na nádraží ve Střelicích, se můžete dostat vlakem. Odtud stezkou, nazvanou příznačně Bobrava, dorazíte pěšky podél říčky přes Radostice a Želešice zpět do brněnských Modřic a dále až na ulici Poříčí.

Po cestě se vám naskytnou romantické scenérie. Bobravské údolí se kromě malebných smíšených lesů, luk a mokřadů pyšní také několika dochovanými vodními mlýny – nejstarší z nich je Radostický. Po cestě dále potkáte mlýny Spálený, Šafránkův, Anenský a Nový a také opuštěný kamenolom.

Rosice
Město Rosice leží 16 kilometrů jihozápadně od Brna. Nachází se v Boskovické brázdě, na soutoku říčky Bobravy a Říčanského potoka. Autobusem z Mendlova náměstí nebo vlakem se do Rosic dostanete asi za 25 minut. Vyrazit můžete i na kole bobravským údolím z ulice Poříčí a ve Střelicích dále pokračovat cyklostezkami 5171 a 5172 do nedalekých Rosic.

S historií kulturních památek a zajímavých rosických zákoutí vás seznámí naučná stezka Rosickou historií. Trasa zahrnuje renesanční zámek, bývalé popraviště a pranýř hanby, starý pivovar či dokonce včelařské muzeum, starobylý kamenný most nebo Kapli nejsvětější Trojice. Až budete historií a památkami unavení, můžete se zchladit na místním koupališti.

Původně gotický hrad pocházející z roku 1259 přestavěli v 17. století Žerotínové na renesanční sídlo.

Zámek
Renesanční zámek tyčící se na kopci nad soutokem Bobravy a Říčanského potoka tvoří dominantu města. Původně gotický hrad pocházející z roku 1259 přestavěli v 17. století Žerotínové na renesanční sídlo. Z původního hradu, datovaného do počátku 14. století se však kromě sklepení a části obvodové zdi na severním okraji budovy nedochovalo téměř nic.

Turistům je přístupná výstavní a historická expozice. Návštěvníci si mohou prohlédnout dvacet jedna zámeckých komnat se zámeckou zahradou nebo místní protiatomový kryt. V areálu zámku je veřejnosti přístupná také stála výstava hraček, mapující jejich historii od 50. let minulého století až po současnost, a výstava skla z rosické sklárny.

Ke kapličce vede 300 metrů dlouhá křížová cesta s chráněnou lipovou alejí, kterou tvoří 101 památných stromů starých 100 až 150 let.

Poutní kaple Nejsvětější trojice
Barokní kaple založena v 18. století majitelem rosického panství Jiřím Hausperským z Fanalu leží na kopci zvaném Trojice na jižním okraji města. Ke kapličce vede 300 metrů dlouhá křížová cesta s chráněnou lipovou alejí, kterou tvoří 101 památných stromů starých 100 až 150 let. Křížovou cestu tvoří dvanáct zastavení v podobě trojbokých kamenných jehlanů s vytesanými symboly křížové cesty. Na konci cesty je kamenný kříž, nahrazující třinácté zastavení.

Kaple je známá svou historickou hodnotou pro architektonicky unikátní trojúhelníkový tvar interiéru – hlavní oltář je orientovaný východně a boční oltáře se nacházejí v jihozápadní a severozápadní části.

První závod na silničním okruhu se konal v roce 1930. Už o rok dříve projevil prezident Tomáš Garrigue Masaryk zájem o to, aby chystaný okruh nesl jeho jméno.

Masarykův okruh
Dějiště každoročních motocyklových závodů Grand Prix České republiky Masarykův okruh se nachází v Ostrovačících nedaleko brněnské části Žebětín. Po malajsijské a britské je brněnská trať se svou délkou 5403 metrů třetí nejdelší na světě.

První závod na silničním okruhu se konal v roce 1930. Už o rok dříve projevil prezident Tomáš Garrigue Masaryk zájem o to, aby chystaný okruh nesl jeho jméno.

Jaké to je, být závodníkem na okruhu, si můžete vyzkoušet díky místní půjčovně motokár a nově také motocyklů pitbike. 

Na kole se k Masarykovu okruhu dostanete cyklostezkou 5005 vedoucí od přehrady Přírodním parkem Podkomorské lesy nebo po žluté turistické trase ze Žebětína.

Hlavní novinky