Přejít na hlavní obsah

Čichová mapa Brna sklidila úspěch. Chtějí ji další města

Kde moravská metropole voní a kde smrdí? Studenti sbírali data od lidí půl roku. Výsledky předali radnici.

Pětice studentů Masarykovy univerzity, kteří začali v lednu sbírat záznamy do internetové Čichové mapy Brna, už má první výsledky projektu. Seznam míst, kde to v Brně nejvíce voní a páchne, předali studenti náměstkovi primátora Martinu Anderovi a chtějí se podílet na řešení situace ve městě. Plánují také rozšiřování do dalších měst.

Na webových adresách www.brnovoni.cz nebo www.brnosmrdi.cz mohou lidé už přes půl roku přidávat do mapy body v místech, kde to podle nich v Brně voní nebo smrdí. Do konce května, kdy studenti udělali první průběžné vyhodnocení projektu, vložili lidé na weby celkem 547 záznamů a návštěvníci webu mezi ně rozdělili celkem přes osm tisíc hlasů.

„Negativně hodnocených míst bylo více, voňavá místa ale získala v souhrnu mnohem více hlasů,“ vyzdvihl jednu ze zajímavostí, které se z dat dají vyčíst, člen týmu Martin Svatoň z Filozofické fakulty MU.

V první várce vyšly jako nejvíce smradlavá místa v Brně pomočená zeď pod viaduktem v ulici Křenová u hlavního nádraží, cigaretový kouř u vchodu do Vaňkovky či zápach bezdomovců v podchodech pod hlavním nádražím. Nejvoňavějším místem je už od spuštění mapy prodejna oříšků v podchodu pod nádražím. Získala téměř pět stovek kladných hlasů.

S podrobnostmi o smradlavých místech přišli  za náměstkem primátora Brna Martinem Anderem. „Shodli jsme se na tom, že se data dají využít a náměstek nám slíbil, že spolu s Kanceláří architekta města Brna navrhne zlepšení vybraných palčivých míst, kde je nějaká intervence vůbec možná,“ popsal prozatímní výsledek projektu Svatoň. S kolegy nyní čeká, co se opravdu podaří prosadit.

Kromě využití nasbíraných dat ke zlepšení života ve městě uspořádali studenti také veřejnou vycházku po čichově zajímavých místech v Brně, které pomohla poodhalit právě Čichová mapa.

Mimo dalšího vylepšování mapy a průběžného sbírání a vyhodnocování záznamů chtějí mladí inovátoři do budoucna rozšířit svou mapu i do dalších měst, kde o ni bude zájem. „Zástupci některých obcí už se nám ozývají a my se rozšiřování myšlenky dále nebráníme. Bude s tím hodně práce, ale nashromážděná data mohou být opravdu cenná,“ uzavřel Svatoň.

Hlavní novinky