Přejít na hlavní obsah

Slamující vědci míří na střední školy. Můžou přijet i k vám

Mladí vědci z Masarykovy a Karlovy univerzitě společně vyjíždějí se zábavnými vystoupeními mezi středoškoláky.

Pilotní akci vystoupení na střední škole si vědci z obou univerzit vyzkoušeli v červnu na Klasickém a španělském gymnáziu v Brně-Bystrci.

Ukázat středoškolákům, kdo je to vlastně vědec a čím vším se může zabývat, je jedním z hlavních cílů turné Science slamu po středních školách. Turné, na které vyráží Masarykova univerzita a Univerzita Karlova, odstartovalo ve čtvrtek 7. září. Studenti středních škol budou mít díky němu možnost zažít nejen vystoupení, v němž se odborníci snaží zábavnou a srozumitelnou formou přiblížit svůj výzkum, ale především se mohou v diskuzi ptát vědců z obou univerzit na jejich práci a život na vysoké škole.

Science slamy pořádá Masarykova univerzita už pátým rokem. Zájem veřejnosti o to, co se děje ve vědě dokládá i zcela zaplněné Univerzitní kino Scala, kde se pořádaly poslední dva slamy. Organizátoři akce chtějí nyní více cílit na středoškoláky. „Jsou to nejen potenciální uchazeči o studium na univerzitě, ale možná také budoucí vědci. Chceme jim ukázat, co to znamená pracovat ve výzkumu, jak vypadá takový vědec a jakým věcem se věnuje,“ uvedl Petr Holík, který Science slam Muni organizuje.

Science slamy na středních školách probíhají trochu odlišně než ty pro veřejnost. „Vystupují na něm maximálně čtyři odborníci, z nichž každý má připravené asi šestiminutové vystoupení. Při nich se mohou studenti ptát na to, co je zaujalo z oboru jednotlivých vědců i na výzkumnou práci obecně,“ doplnil Holík.

Pilotní akci vystoupení na střední škole si vědci z obou univerzit vyzkoušeli v červnu na Klasickém a španělském gymnáziu v Brně-Bystrci a teď mají naplánovaná vystoupení už v 15 školách. Zájemci o Science slam pro střední školy ale mohou dál organizátory kontaktovat, a to na čísle 775 473 910 nebo e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Možná jste v průběhu léta zahlédli pár fotek z vystoupení Science slam na Klasickém a španělském gymnáziu v Brně. Tahle show odstartovala naše turné po středních školách, které na podzim pokračuje. V září a v říjnu máme v plánu objet hezkých pár škol. Možná je zrovna ta vaše mezi nimi a uvidíte slam přímo ze školních lavic: 7.9. Gymnázium Kroměříž 8.9. Mendelovo Gymnázium Opava 22.9. Klvaňovo gymnázium a Střední zdravotnická škola Kyjov 25.9. Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí 27.9. Gymnázium Rajec 29.9. Gymnázium Tišnov 4.10. Gymnázium Křenová 36, Brno Je tam? Super, těšíme se na všechny vystoupení! Není tam? Neva, napiš nám do zpráv anebo na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a my dorazíme i k tobě :-)

Zveřejnil(a) Science slam MUNI dne 18. srpen 2017

Středoškolákům se výzkumníci představí také na dalších akcích, například na veletrhu vzdělávání Gaudeamus v Brně, který se koná od 31. října do 3. listopadu nebo na Informačním dni Univerzity Karlovy na pražském Albertově v sobotu 11. listopadu.

Hlavní novinky