Přejít na hlavní obsah

Výlety v okolí Brna: Za tajemnými pověstmi do Moravského krasu

Objevte zaplavené Punkevní jeskyně nebo prozkoumejte záhadnou historii Býčí skály.

Zrcadlové jezírko v Punkevních jeskyních.

Konec léta si blíží, a tak přinášíme poslední díl z našeho seriálu tipů na výlety v okolí Brna. Pokud jste se ještě nikdy nevypravili na sever do proslulého Moravského krasu, nemůžete udělat chybu, když to ještě před začátkem semestru zkusíte. I když v těch dnech už je dobré se na to přiobléct.

Moravský kras může vedle složitých jeskynních labyrintů a zajímavých turistických stezek nabídnout i temnou historii, jež se váže k propasti Macocha nebo k Býčí skále.

Cesta do těchto končin je příjemná alternativa pro ty, kteří nechtějí jet příliš daleko a taky ne za moc peněz. Jak se tam z Brna dostat? Nejlépe vlakem do Blanska. Odtud se necháte odvést na zastávku Vilémovice autobusem číslo 232. Cesta tam i zpět vyjde zhruba na 120 korun.

Punkevní jeskyně
Mezi nejvyhledávanější jeskyně Moravského krasu patří Punkevní jeskyně, které stojí za delší prohlídku. Leží nedaleko Skalního Mlýna a jsou přístupné vchodem ve stěně, a to z kaňonu Pustý žleb. Představují nejdelší jeskynní systém v České republice vůbec, délka jeskynních labyrintů dosahuje až 35 kilometrů.

Vydejte se na unikátní plavbu po jeskynní říčce Punkva.

Punkevní jeskyně také umožní návštěvníkům dostat se až na dno propasti Macocha a podniknout plavbu na loďkách na podzemní říčce Punkvě. Komentovaná prohlídka opravdu stojí za to. Ale pozor, bývá tam dost plno a je dobrý nápad si místa na webu dopředu rezervovat.

Pro veřejnost jsou zpřístupněny i jeskyně Balcarka, Kateřinská, Výpustek a Sloupsko-šošůvské, a to s roční návštěvností až 400 tisíc lidí.

Macocha
Propast Macocha je svou hloubkou 138,5 metrů největší propastí svého druhu ve střední Evropě. Horní část je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů. Dohlédnout na dno můžete dobře z Horního i Dolního můstku.

Macocha je největší propastí svého druhu ve střední Evropě. Na její dno se dostanete z Punkevních jeskyní.

Samotný název Macocha je obestřen několika pověstmi. Jedna například vypráví o chudém otci a maceše, která svého nevlastního syna nenáviděla a rozhodla se ho svrhnout do propasti. Traduje se, že ji záhy dostihlo svědomí a skočila za ním.

Macocha je také známa jako místo posledního nádechu sebevrahů. Někteří návštěvníci tvrdí, že je z místa cítit negativní energie. A někteří zase říkají, že po setmění slyšeli jakýsi křik.

Býčí skála
Ve střední části Moravského krasu můžete navštívit Býčí skálu, významné archeologické naleziště využívané lidmi od paleolitu, přes dobu železnou až po novověk. Leží u silnice, která spojuje Adamov a Křtiny na Blanensku. Pokud se rozhodnete pro výlet právě tam, vydejte se od těchto míst po modré turistické značce.

Do monumentální Býčí skály se lidé pravidelně vraceli už od paleolitu.

Dovnitř se dá bohužel dostat jen ve speciální dny otevřených dveří, i tak ale místo stojí za návštěvu.

S Býčí skálou je spojeno několik průpovídek, jež by mohly odradit křehčí povahy. Skála je totiž mimo jiné známá jako hromadné pohřebiště z dob Halštatu. To podněcuje zvědavost a naplňuje otázkami, na které už nikdo zřejmě přesně neodpoví. Jeden z možných výkladů je, že šlo o místo, kde pravidelně obětovala zvířata i lidé.

Dohady se vedou i ohledně původu jména jeskyně. Řada lidí má za to, že název pochází ze slavného objevu bronzové sošky, název je nicméně dochován už ve starších záznamech z počátku 19. století…

Hlavní novinky